Pod warunkiem jednak, że wniosek w tej sprawie został złożony do końca 2005 r.

Stanowisko takie zajął w wiążącej interpretacji prezydent miasta Nowy Sącz (sygn. WKP. RKP. MO. 3120-103/07). Skierowane do niego pytanie dotyczyło opłaty skarbowej od ustalenia i wypłaty odszkodowania za grunty zajęte pod drogi, gdy wniosek o ustalenie odszkodowania został złożony przed 31 grudnia 2005 r., ale wypłacono je dużo później, po 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 73 ustawy – Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną, nieruchomości zajęte pod drogi, np. publiczne czy gminne, którymi 31 grudnia 1998 r. władał Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego, od 1 stycznia 1999 r. stały się własnością Skarbu Państwa lub samorządu. Dotychczasowemu właścicielowi przysługiwało odszkodowanie od gminy lub od Skarbu Państwa. Istotne było, aby wniosek w tej sprawie złożył do 31 grudnia 2005 r.

Właściciel nieruchomości, który znalazł się w takiej właśnie sytuacji, chciał się dowiedzieć, czy decyzje orzekające o ustaleniu i wypłacie odszkodowania za grunty zajęte pod drogi publiczne, gminne, powiatowe, wojewódzkie i krajowe podlegają opłacie skarbowej. Zaznaczył, że wniosek złożył w terminie, a wszczęcie i przeprowadzenie postępowania o ustalenie i wypłatę odszkodowania nastąpiło po 1 stycznia 2007 r. Jego zdaniem, jeżeli on dopełnił wszystkich formalności do 31 grudnia 2005 r., to zastosowanie powinny mieć do niego przepisy wcześniejsze, pozwalające na zwolnienie decyzji o wypłacie odszkodowania z opłaty skarbowej.

Prezydent miasta zgodził się z tym stanowiskiem. Wskazał, że jeżeli z wnioskiem o dokonanie czynności urzędowej, w tym o wypłatę odszkodowania, wystąpiono pod rządami przepisów zwalniających ją z opłaty skarbowej (w tym wypadku przed 31 grudnia 2005 r.), to właśnie one powinny mieć zastosowanie do wydanej decyzji.