[srodtytul]Sprawa do sądu[/srodtytul]
Jak twierdzi Tomasz Rzętała, prawnik w kancelarii White & Case, wspólnota mieszkaniowa może wyłącznie podejmować uchwały dotyczące zarządu nieruchomością wspólną. Właściciele lokali nie mają natomiast prawa podejmować decyzji w tzw. sprawach cywilno-majątkowych, które wykraczają poza sferę zarządu nieruchomością wspólną.
– Niedopuszczalne są zatem uchwały wspólnoty mieszkaniowej, które ograniczają prawa właścicielskie, takie jak prawo posiadania, używania, pobierania pożytków, zbycia czy obciążenia swojej rzeczy, lub które nakładają na właścicieli obowiązki. Chyba że owe ograniczenia czy obowiązki wynikają z konieczności zapewnienia ochrony interesów wszystkich mieszkańców. W takim właśnie celu uchwalany jest regulamin porządku domowego, który w pewnych kwestiach może ograniczać uprawnienia właścicielskie, np. zakazywać palenia tytoniu na klatkach schodowych – opowiada Tomasz Rzętała. – Moim zdaniem zgoda sąsiada na nowego właściciela lokalu czy określenie wielkości psa, jakiego można mieć, nie są sprawami należącymi do sfery zarządu nieruchomością wspólną, a wyraźnie wkraczają i ograniczają uprawnienia związane z własnością – dodaje.
Jeśli więc wspólnota ustali zasady korzystania z samego mieszkania, które będą niezgodne z konstytucją (art. 64 ust. 3) czy kodeksem cywilnym (art. 140), możemy sprawę skierować do sądu. Podobnie w przypadku uchwał dotyczących zarządzania i korzystania z nieruchomości wspólnej.
– Uchwałę, niezgodną z przepisami lub umową właścicieli albo naruszającą zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób naruszającą interesy właściciela lokalu, można zaskarżyć do sądu w ciągu sześciu tygodni od daty jej podjęcia na zebraniu lub powiadomienia o jej treści. Skarżący uchwałę może też złożyć do sądu wniosek o wstrzymanie jej wykonania do czasu zakończenia sprawy – opowiada Anna Jönsson, radca z kancelarii prawnej GLN. – Uchwały, które naruszają wprost prawo własności do odrębnego lokalu lub są skierowane przeciwko indywidualnemu właścicielowi, mogą zostać zaskarżone do sądu w każdym czasie, na zasadach określonych przez obowiązujące prawo, z zachowaniem terminów przedawnienia roszczeń, np. w ramach postępowania o uznanie czynności prawnej dokonanej przez wspólnotę mieszkaniową za niezgodną z prawem lub mającą na celu jego obejście, zgodnie z art. 58 kodeksu cywilnego – dodaje.
Warto pamiętać, że każdy właściciel mieszkania ma wpływ na treść podejmowanej uchwały. – To właściciele, głosując na zebraniu albo w drodze indywidualnego zbierania głosów, podejmują decyzje dotyczące obowiązków członków wspólnoty, w tym związanych ze sposobem korzystania z lokali. W myśl zasady, że nieobecni głosu nie mają, ten, kto nie przyjdzie na zebranie i nie odda głosu, nie może mieć pretensji do treści uchwały. W takiej sytuacji musi się liczyć z tym, że obecni na zebraniu mieszkańcy większością głosów mogą podjąć nawet kuriozalną uchwałę, której wszyscy będą się musieli podporządkować – mówi Tomasz Rzętała.