Reklama
Rozwiń

Nie da się uporządkować na czas ksiąg wieczystych

Gminy i starostwa chcą dostać więcej czasu na uporządkowanie stanu prawnego swoich nieruchomości. Terminy, które przewidują przepisy, są za krótkie

Aktualizacja: 06.02.2008 08:54 Publikacja: 06.02.2008 00:54

Starostowie chcą, żeby Ministerstwo Sprawiedliwości przedłużyło terminy porządkowania stanu prawnego nieruchomości. Wyznacza je ustawa z 7 września 2007 r. o ujawnianiu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. (DzU z 2007 r. nr 191, poz. 1365). Weszła w życie 19 listopada zeszłego roku.

– Ustawa daje nam na to za mało czasu – twierdzi Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich. – Ustawodawca nie liczy się zupełnie z polskimi realiami. W starostwach pracuje za mało ludzi, a stany prawne wielu nieruchomości są bardzo skomplikowane. Budżet państwa nie dał także dodatkowych pieniędzy.

Związek Powiatów Polskich zaproponował konkretne zmiany.

Ministerstwo Sprawiedliwości nie śpieszy się z odpowiedzią. Nie wie też jeszcze, czy będzie nowelizować.

– Na razie pracujemy nad stanowiskiem w sprawie innej propozycji starostów, a mianowicie stworzenia wytycznych dla sądów wieczystoksięgowych, dzięki którym łatwiej byłoby porządkować stany prawne nieruchomości – mówi sędzia Stanisław Różycki z MS.

Gminy i powiat, co do zasady, ustawę chwalą.

– Jest bardzo potrzebna, zwłaszcza na Ziemiach Odzyskanych – przyznaje Ludwik Węgrzyn, były starosta bocheński, a obecnie ekspert Związku Powiatów Polskich. – W księgach wieczystych wciąż bowiem figurują byli właściciele.

W samym tylko województwie warmińsko-mazurskim nie ma uporządkowanej sytuacji praw 1/3 nieruchomości. Nie jest ono niestety wyjątkiem.

Związek Powiatów Polskich chce, żeby starostowie mieli nie sześć, lecz 18 miesięcy na sporządzenie wykazów nieruchomości Skarbu Państwa, samorządów i in. (liczonych od daty wejścia w życie tej ustawy). A na wystąpienie do sądu z wnioskiem o ujawnienie prawa własności w księdze wieczystej – 36, a nie jak obecnie – 12 miesięcy.

To niejedyny postulat.

Powiaty chcą także zniesienia kar, które przewiduje art. 8 ustawy. Na jego podstawie wojewodowie mogą nakładać na pracowników gmin i starostw, którzy nie wywiążą się z obowiązków, kary pieniężne w wysokości od jedno- do trzymiesięcznego wynagrodzenia. – Jak można karać, skoro z góry wiadomo, że realizacja ustawy w terminie jest niemożliwa – oburza się Porawski.

W opinii starostów przepis jest niekonstytucyjny i godzi w samodzielność jednostek samorządu terytorialnego. Najlepiej więc, żeby z ustawy zniknął.

– Kary wprowadzono, by zmobilizować do pracy – uważa Stanisław Kowalski, zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury i Geodezji z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Dlatego uważam, że powinno się je pozostawić. Wojewodowie będą karać tylko w ostateczności – zapewnia.

Starostowie chcą także, żeby to miasta i gminy, a nie oni sporządzali wykaz nieruchomości zamieszkanych przez lokatorów, a niebędących ani własnością Skarbu Państwa, ani samorządu terytorialnego. Taka opcja zdaniem dyrektora Kowalskiego byłaby dobra. Takimi budynkami zarządzają najczęściej komunalne jednostki, to gminy mają więc największą o nich wiedzę, a nie starostowie.

W opinii dyrektora Kowalskiego ustawodawca przesadził z obowiązkami. Prawie wszystkie przerzucił na barki starostów. To oni mają sporządzić wykaz wszystkich nieruchomości, bez względu na to, czy są ich właścicielami, czy nie. Część tych obowiązków powinni przejąć właściciele i zarządcy.

Starostowie mają obowiązek w ciągu sześciu miesięcy od daty wejścia w życie ustawy przekazać wojewodom, marszałkom województw oraz wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) wykaz nieruchomości, które są własnością Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego. Na tej podstawie wojewodowie sporządzą zestawienia zbiorcze i przekażą je ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. Ten z kolei przygotuje wykaz nieruchomości Skarbu Państwa oraz gmin na terenie całego kraju. Jednocześnie ustawa daje 12 miesięcy od daty jej wejścia w życie starostom (reprezentującym Skarb Państwa) oraz m.in. wójtom, burmistrzom lub prezydentom miast (działającym w imieniu gmin) na wystąpienie do wydziałów wieczystoksięgowych sądów o wpis prawa własności.

wyślij e-mail do autora: r.krupa@rp.pl

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono