– Pożyczka hipoteczna zarówno pod względem kosztów, okresu kredytowania, jak i wysokości zobowiązania jest najlepszym rozwiązaniem dla osób będących właścicielami nieruchomości i szukających długoterminowego finansowania – mówi Przemysław Sieradzki, naczelnik Wydziału Planów Finansowych w mBanku.
W ofercie banków znajdują się zarówno kredyty, jak i pożyczki hipoteczne. Podstawowa różnica to cel kredytowania. Kredyty udzielane są na sfinansowanie konkretnej nieruchomości – choć w niektórych bankach pewną kwotę kredytu można przeznaczyć na dowolny cel. Pożyczki udzielane są w całości na dowolny cel, a większość banków nie wymaga jego określenia. Oprocentowanie pożyczki jest o 1 – 2 punkty procentowe wyższe niż kredytu. Maksymalny okres kredytowania dla pożyczki to 35 lat, a kredytów banki udzielają nawet na 50 czy 100 lat. Różnica wynika także z wielkości udzielanego kredytu. Kredyty udzielane są do 100 a nawet 130 proc. wartości kredytu, a pożyczki do 60-80 proc. (chociaż są banki, w których można zadłużyć się nawet na 100 proc.).
– Porównując oferty pożyczek hipotecznych oferowanych przez banki, warto zwrócić uwagę na wymagany poziom wkładu własnego. Może się bowiem okazać, że pożyczki na kwoty większe niż wartość hipoteki stanowiącej zabezpieczenie są zdecydowanie droższe i ostatecznie nieopłacalne – radzi Robert Kachnowicz.
Pod względem kosztów pożyczka hipoteczna jest znacznie tańsza niż kredyt gotówkowy.
– Uzyskując od klienta solidne zabezpieczenie zobowiązania w formie nieruchomości, środki na dowolny cel możemy mu zaoferować na znacznie korzystniejszych warunkach niż w przypadku kredytu gotówkowego czy limitu w rachunku osobistym lub karcie kredytowej. Uzyskane w ten sposób pieniądze może wydać zgodnie ze swoimi preferencjami, na różne bieżące potrzeby, np. zakup samochodu, mebli, urlop, edukację – wylicza Tomasz Mikoda, dyrektor Obszaru Bankowości Hipotecznej w banku Millennium.