Porządki w księgach będą trwały dłużej

Stan prawny gruntów na Ziemiach Odzyskanych, mimo ustawowych terminów, nie zostanie szybko uregulowany. Samorządy nie mają pieniędzy, aby przeprowadzić całą operację w terminie

Publikacja: 09.05.2008 09:20

Renata Krupa-DĄbrowska

Dlatego posłowie PO już przygotowali projekt nowelizacji ustawy o ujawnianiu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

– Nasza propozycja jest krótka – mówi poseł Waldy Dzikowski. – Chcemy przedłużyć wszystkie terminy o dodatkowe pół roku, a tym samym dać więcej czasu powiatom i gminom na uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości. Obecna ustawa dawała starostwom czas do 19 maja na przygotowanie wykazów nieruchomości Skarbu Państwa oraz gminnych. Na tej podstawie MSWiA w sierpniu miał sporządzić całościowy ich rejestr. Cała operacja miała się zakończyć w listopadzie, wtedy to samorządy miały wystąpić do sądów wieczystoksięgowych o wpis swojego prawa własności do ksiąg wieczystych.

Dziś wiadomo, że tych terminów nie da się dotrzymać.

– Ustawodawca nie liczył się z realiami – mówi Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich. – Postawił wysokie wymagania, ale w ślad za tym nie poszły pieniądze ani dodatkowe etaty.

Przykładowo wojewoda warmińsko-mazurski zwrócił się do MSWiA i administracji o środki na minimum 60 dodatkowych etatów dla starostów. Otrzymał odpowiedź, że ma się zmieścić w dotychczasowym budżecie, który wynosi 900 tys. zł.

[wyimek]50 proc. nieruchomości komunalnych w województwie warmińsko-mazurskim nie ma uregulowanego stanu prawnego[/wyimek]

– To, co mamy, to kropla w morzu potrzeb – mówi Stanisław Kowalski z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Podobne sygnały dochodziły z innych rejonów kraju.

Samorządy, co do zasady, mimo to chwalą ustawę.

– Jest ona bardzo potrzebna. W wielu księgach wieczystych wciąż widnieją dawni właściciele – twierdzi Marek Wójcik.

Wypędzonym służy to potem jako podstawa do wysuwania roszczeń o zwrot nieruchomości na Ziemiach Odzyskanych. Pierwsza wystąpiła Niemka Agnes Trawny, która zwycięsko przeszła wszystkie instancje i odebrała gminie leśniczówkę i 40 ha ziemi rolnej.

Według szacunków Stanisława Kowalskiego w województwie warmińsko-mazurskim nie ma ksiąg wieczystych połowa komunalnych nieruchomości. Gdy chodzi o grunty Skarbu Państwa, nieuporządkowaną sytuację prawną ma ok. 23 proc.

Projekt PO dopiero wpłynął do Sejmu. Nie zostanie więc uchwalony do 19 maja. Starostowie będą zatem składać takie wykazy, jakie uda się im przygotować.

– Wojewodowie nie powinni karać urzędników, jeżeli to nie z ich winy wykazów nie będzie na czas – mówi Wójcik. Za niewykonanie obowiązków z ustawy grozi kara do wysokości trzymiesięcznej pensji urzędnika.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki r.krupa@rp.pl

[ramka]Jakie mogą być skutki zaniedbań

- Nieuregulowanie sytuacji prawnej nieruchomości na ziemiach zachodnich i północnych może spowodować, że upomną się o nie przesiedleńcy do Niemiec. Wnioski w tej sprawie napływają do polskich władz zarówno od tzw. wypędzonych, czyli przesiedlanych po wojnie na podstawie układu poczdamskiego, jak i od emigrantów do Niemiec w latach 60. i 70. Kilkadziesiąt pozwów jest też w Trybunale strasburskim.

- O ile jednak roszczenia „wypędzonych” nie mają szans powodzenia przed sądami, także międzynarodowymi, o tyle sprawa roszczeń tzw. późnych przesiedleńców nie jest już tak oczywista. Wyjazd mógł wprawdzie nastąpić dopiero po uregulowaniu kwestii własności, tzn.

po przekazaniu nieruchomości na rzecz państwa lub pod jego kuratelę, ewentualnie po przedstawieniu aktu jej sprzedaży, w wielu wypadkach nie czyniono jednak odpowiednich wpisów w księgach wieczystych, w których nieraz nadal figurują dawni właściciele. Również prawo użytkowania wieczystego nie może zastąpić aktu własności.

—d.fr.[/ramka]

Renata Krupa-DĄbrowska

Dlatego posłowie PO już przygotowali projekt nowelizacji ustawy o ujawnianiu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem