Trwa okres zebrań rocznych we wspólnotach mieszkaniowych. Jest zatem okazja, by uporządkować status prawny środków zgromadzonych na funduszu remontowym wspólnoty mieszkaniowej. Zasada prawna przyjęta przez Sąd Najwyższy 21 grudnia 2007 r. pozwala uznać środki zgromadzone na tym funduszu za majątek własny wspólnoty mieszkaniowej. Rozwiąże to wiele praktycznych problemów wynikłych również z odmiennych interpretacji przepisów, z jakimi borykają się wspólnoty podczas rozliczania wydatków z funduszu remontowego.
Spór o zdolność wspólnoty mieszkaniowej do posiadania własnego majątku ma źródło w dość oryginalnej konstrukcji prawnej wspólnoty mieszkaniowej. Wspólnota nie jest osobą prawną, tworzy ją ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wielu prawników uznawało, że nie można mówić o majątku wspólnoty mieszkaniowej, tylko o majątku właścicieli lokali. Jedną z poważniejszych konsekwencji takiej wykładni są kłopoty z uzyskaniem planowanych przychodów funduszu remontowego, czyli zgromadzeniem odpowiednich środków na przeprowadzenie remontów.
Wciąż częste są żądania właścicieli lokali wypłaty środków z funduszu remontowego niewydanych w danym roku (stosownie do posiadanego udziału w nieruchomości wspólnej). Właściciele sprzedający lokale żądają również wypłat zgromadzonych na funduszu remontowym środków.
Właściciele, którzy nie sprzedają lokali, często odmawiają comiesięcznych wpłat na fundusz remontowy ustalonych w uchwale wspólnoty, tłumacząc to prawem do jednorazowej wpłaty w wypadku podjęcia uchwały o remoncie. Takie praktyki utrudniają planowanie remontów i źródeł finansowania. Uniemożliwiają również zaciąganie kredytów na potrzeby remontowe.
Wspólnota mieszkaniowa, działając w granicach przyznanej jej zdolności prawnej, może nabywać prawa i obowiązki do własnego majątku. Taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów 21 grudnia 2007 r. (III CZP 67/07). SN nadał uchwale moc zasady prawnej i rozstrzygnął tym samym wieloletni spór o zdolność wspólnoty mieszkaniowej do posiadania własnego majątku. Uchwała SN pozwala na uporządkowanie statusu prawnego składników majątku wspólnoty mieszkaniowej, do których należą również środki zgromadzone na funduszu remontowym. Wspólnota mieszkaniowa może podjąć uchwałę o zasadach gromadzenia środków na funduszu remontowym, która uzna te środki za majątek własny wspólnoty, czyli odrębny od majątku prywatnego właścicieli lokali. Podjęcie uchwały nie będzie sprzeczne z obowiązkiem corocznego rozliczania wszystkich przychodów wspólnoty (art. 29 ust. 1a ustawy o własności lokali). W sprawozdaniu finansowym zarząd lub zarządca wykaże kwotę przychodów i kwotę wydatków z funduszu remontowego, a kwoty niewydane w danym roku będą automatycznie przychodem roku następnego. Uwolni to wspólnoty od opisanych wyżej sporów i zapewni możliwość bezpiecznego planowania wydatków.