W ogniu krytyki Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości (OSWN) znalazł się projekt nowej ustawy. Właściciele nieruchomości, którzy z powodu ograniczenia swobody w ustalaniu wysokości czynszów nie mogli pokryć z dochodów za wynajem kosztów remontów, mają otrzymać od państwa premię kompensacyjną.
Przewiduje to autopoprawka do projektu ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która ma związek z zakończonymi negocjacjami ugodowymi w sprawie Marii Hutten-Czapskiej przeciw Polsce. Zdaniem właścicieli budynków nowe przepisy nie zrekompensują w pełni powstałych szkód.
Po wypłacie przez rząd odszkodowania Marii Hutten-Czapskiej w wyniku przegranej przez Polskę sprawy przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu, właściciele nieruchomości żądają zadośćuczynienia dla wszystkich właścicieli kamienic, którzy czują się poszkodowani przepisami dotyczącymi wysokości czynszów.
Przypomnijmy. Maria Hutten-Czapska, właścicielka domu w Gdyni, wniosła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu na to, że przepisy narzucają wysokość podwyżek czynszu w jej domu. Wygrała – Trybunał wyrokami z 2005 i 2006 r. orzekł, że polskie przepisy chronią lokatorów kosztem właścicieli, a wieloletnie ograniczenia podwyżek czynszów w kamienicach naruszają konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Jednocześnie Trybunał zasądził odszkodowanie w wysokości 30 tys. euro za straty moralne i dał sześć miesięcy polskiemu rządowi na porozumienie się z Hutten-Czapską w tej sprawie. Negocjacje trwały jednak dwa lata. Ostatecznie 28 kwietnia bieżącego roku przyznano Marii Hutten-Czapskiej 240 tys. złotych odszkodowania za straty finansowe i 22,5 tys. złotych tytułem zwrotu kosztów procesowych. Jednocześnie sprawa ta została potraktowana jako precedens. Dziś na rozpatrzenie w Trybunale czeka 18 tego typu spraw.
– Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności nakazuje przyznać poszkodowanym pełne zadośćuczynienie. Z uwagi na pilotażowy charakter sprawy Marii Hutten-Czapskiej zadośćuczynienie musi dotyczyć wszystkich właścicieli w takiej sytuacji prawnej jak sprawa Hutten-Czapskiej – twierdzi Tomasz Urbaś, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości.