Nowe uchwały muszą natomiast uwzględniać piwnice jako pomieszczenia przynależne do poszczególnych lokali.
Spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania czytelnika zostało w grudniu 2006 r. przekształcone w prawo odrębnej własności. W księdze wieczystej nie została jednak wpisana piwnica przynależna do mieszkania. Czytelnikowi wiadomo, że znajomi, którzy skorzystali z przekształcenia, mają w księgach wieczystych wpisane piwnice. Czytelnik pyta, czy może wystąpić do sądu o sprostowanie i domagać się wpisu, że do mieszkania należy także piwnica.
[srodtytul]W księdze jak w akcie notarialnym [/srodtytul]
Odpowiedź na pytanie czytelnika brzmi: tak, jeśli w akcie notarialnym ustanowienia odrębnej własności nieruchomości została wymieniona piwnica jako pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Wtedy inny wpis w księdze to błąd i można skorzystać z przewidzianej w art. 10 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163015]ustawy z 1983 r. o księgach wieczystych i hipotece[/link] procedury uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Zapisano w nim, że usunięcia niezgodności może żądać osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia. Wniosek taki wnosi się do sądu, który prowadzi księgę wieczystą nieruchomości, w tym mieszkania będącego odrębną nieruchomością.
Inaczej będzie, jeśli piwnica w notarialnej umowie ze spółdzielnią o ustanowienie odrębnej własności i przeniesienie własności nie została wymieniona jako pomieszczenie przynależne. Było to dopuszczalne. Zarząd spółdzielni mieszkaniowej mógł przed 31 lipca 2007 r. ustalić dla celów tego przekształcenia, że własność mieszkania nie będzie obejmowała piwnic przypisanych do poszczególnych mieszkań.