– Strony transakcji mają jednak możliwość rezygnacji ze zwolnienia i poddania sprzedaży opodatkowaniu – mówi Tomasz Deskiewicz z kancelarii Babiaczyk, Skrocki i Wspólnicy. – Stawki transakcji opodatkowanych nie uległy zmianom: zasadą jest stawka 22 proc., a wyjątkiem stawka 7 proc. w przypadku transakcji dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym – dodaje.
Nadal zwolniona od VAT jest sprzedaż gruntów innych niż zabudowane lub przeznaczone pod zabudowę. A w przypadku sprzedaży gruntów pod zabudowę płacimy 22 proc. VAT.
[srodtytul]Obustronna zgoda[/srodtytul]
Do końca ubiegłego roku zwolniona z podatku była sprzedaż mieszkań i budynków na rynku wtórnym, pod warunkiem że minęło pięć lat od wybudowania nieruchomości i gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku należnego. Podatku nie trzeba było płacić również w przypadku sprzedaży mieszkań po pierwszym zasiedleniu. W pozostałych przypadkach transakcje podlegały opodatkowaniu.
– Od nowego roku wprowadzono jednolite zasady dla sprzedaży wszelkiego rodzaju lokali i budynków. I tak zwolnieniu z podatku podlega każde zbycie, a ściślej mówiąc „dostawa” budynków, budowli lub lokali. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy transakcji dokonano w ramach tzw. pierwszego zasiedlenia lub przed nim, albo gdy między pierwszym zasiedleniem a sprzedażą nieruchomości upłynął okres krótszy niż dwa lata – wyjaśnia Rafał Iniewski, radca prawny, partner w InCorpore Banach Iniewski Stradomski. Zgodnie z art. 43 ust. 10 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] można zrezygnować z tego zwolnienia, pod warunkiem że sprzedawca i nabywca są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i razem złożą, przed dokonaniem transakcji, we właściwym dla nabywcy urzędzie skarbowym zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie sprzedaży.