[b]Jestem na emeryturze, nie prowadzę działalności gospodarczej, posiadam wspólnie z mężem lokal użytkowy pod wynajem. Wcześniej prowadziłam działalność gospodarczą i mam nadany NIP. Czy obecnie możemy wynająć lokal firmie i wystawić fakturę czy tylko rachunek bez naliczania VAT? Firma wynajmująca jest podatnikiem VAT i może nie respektować rachunku.[/b]
Tak
Zasadniczo od wynajmu lokalu użytkowego trzeba płacić VAT. Jeżeli jednak małżonkowie wybiorą zwolnienie z VAT ze względu na wielkość przewidywanych obrotów (nie może ona przekroczyć 50 tys. zł w proporcji do czasu, jaki pozostanie od momentu rozpoczęcia wynajmu do końca 2009 r.), to mogą korzystać ze zwolnienia z tego podatku (zakładam, że czytelniczka zlikwidowała wcześniejszą działalność gospodarczą i nie wykonuje innych czynności opodatkowanych VAT).
Decydując się na zwolnienie z VAT, małżonkowie nie będą mogli wystawiać faktur VAT, tylko zwykłe rachunki. Więcej na ten temat piszemy w artykule „Zwolniony z VAT wystawia rachunki”.
Na podstawie takiego rachunku firma, która wynajmie od nich lokal, może zaliczyć czynsz do kosztów uzyskania przychodu. Nie odliczy jednak VAT (bo go nie będzie). Tymczasem może jej zależeć na takim odliczeniu, gdy sama ma duże obroty i chciałaby obniżyć VAT należny z tytułu własnej sprzedaży. W takiej sytuacji może się okazać, że lepiej będzie zrezygnować ze zwolnienia z VAT. Ekonomiczny skutek będzie taki sam, bo VAT, który małżonkowie będą musieli odprowadzić do urzędu z tytułu najmu, dostaną od wynajmującego w kwocie czynszu (o tyle większa będzie należność z tytułu najmu). Mało tego, mogą nawet zyskać, bo rezygnacja ze zwolnienia pozwoli im odliczać VAT od zakupów związanych z najmem (np. gdy będą remontować wynajmowany lokal).