Przez ten czas KOZ prowadziła ponad 10 tys. postępowań (odbyła ponad 1,5 posiedzeń) związanych z odpowiedzialnością osób posiadających licencje pośrednika w obrocie nieruchomościami, zarządcy i rzeczoznawcy majątkowego. Obecnie tych licencji jest w sumie około 30 tys.
Najwięcej postępowań z tytułu odpowiedzialności zawodowej wszczęto wobec rzeczoznawców majątkowych – 457, jednak 114 z nich umorzono, a karą skończyły się dla 278 osób. Skarżący wskazywali na brak badania przez rzeczoznawcę majątkowego księgi wieczystej, ewidencji gruntów oraz innych dokumentów niezbędnych do ustalenia stanu prawnego nieruchomości oraz brak wykorzystania w procesie wyceny innych źródeł wiedzy o nieruchomości.
Ponad 40 proc. skarg z wnioskiem o wszczęcie postępowania zostało złożonych przez osoby fizyczne, a około 30 proc. skarżących to osoby reprezentujące organy administracji państwowej.
Wobec pośredników w obrocie nieruchomościami wszczęto 380 postępowań, z czego 101 umorzono, a ukarano 178 osób. Sprawy dotyczyły m.in. użyczania licencji zawodowej, braku nadzoru nad czynnościami podejmowanymi przez pracowników biura na rzecz klientów czy upubliczniania ofert sprzedaży przez pośredników bez zawarcia umowy pośrednictwa. Zdarzały się też przypadki oszukiwania klientów, np. gdy zadatek określony w przedwstępnej umowie sprzedaży zamiast do rąk prowadzącego trafiał do rąk pośrednika.
Najmniej skarg wpłynęło na zarządców nieruchomości – w ciągu dziesięciu lat 246, z czego umorzono 76, a ukarano 121 osób. Sekcja zarządców potwierdziła m.in. nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji lub nieprawidłowości przy rozliczeniach finansowych.