[b]Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 24 lutego, a wcześniej w uchwale z 26 listopada 2008 r. (sygn. III CZP 115/08)[/b]. Wątpliwości w nich wyjaśnione powstały na tle art. 35 ust. 4[sup]1[/sup] [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950]ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych[/link] w brzmieniu obowiązującym od 31 lipca 2007 r. Zgodnie z nim warunkiem zasiedzenia jest postawienie przez spółdzielnię przed 5 grudnia 1990 r. budynku na podstawie pozwolenia na budowę i decyzji lokalizacyjnej. Przepis ten nic nie mówi o spółdzielniach powstałych wskutek podziału tych spółdzielni. Z tego powodu sąd I instancji odmówił Spółdzielni Mieszkaniowej Centrum I stwierdzenia nabycia przez zasiedzenie działki, która znajdowała się w posiadaniu jej poprzedniczki. Budynek bowiem postawiła przed 5 grudnia 1990 r. nie ona, ale owa poprzedniczka.

[b]Wskutek pytania prawnego sądu II instancji kwestią tą zajął się SN. Stwierdził, że art. 35 ust. 4[sup]1[/sup] nie wyłącza nabycia własności nieruchomości przez spółdzielnię powstałą w wyniku podziału spółdzielni, która na tej nieruchomości wybudowała budynek (sygn. III CZP 138/08).[/b]

Takie samo stanowisko zajął Sąd Najwyższy we wspomnianej uchwale z 26 listopada 2008 r. Wyjaśnił w niej bowiem, że w razie podziału spółdzielni własność nieruchomości przez zasiedzenie uzyskuje na jego podstawie spółdzielnia mieszkaniowa powstała w wyniku podziału. Orzeczenie sądu cywilnego uwzględniające jej wniosek o stwierdzenie zasiedzenia jest podstawą wpisu do księgi wieczystej.