Dobre miejsce to nie wszystko

Dobra lokalizacja, właściwe skomunikowanie i wsparcie ekspertów to najważniejsze z 10 cech projektów inwestycyjnych, które obecnie powinni brać pod uwagę inwestorzy.

Publikacja: 12.03.2009 00:19

Lokalizacja, dobra komunikacja, bezpieczeństwo, uzbrojenie terenu, to tylko niektóre cechy dobrze pr

Lokalizacja, dobra komunikacja, bezpieczeństwo, uzbrojenie terenu, to tylko niektóre cechy dobrze przemyślanej inwestycji

Foto: materiały prasowe

Specjaliści rynku nieruchomości z firmy Metropolis SA podpowiadają przedsiębiorcom, na co w czasie kryzysu zwracać uwagę, planując inwestycje.

– Spowolnienie na rynku nieruchomości oraz coraz trudniejsza sytuacja finansowa na polskim i zagranicznym rynku powoduje, że inwestorzy zmuszeni są do szczególnie skrupulatnego wyboru projektów przeznaczonych na magazyny, biura czy centra logistyczne – mówi Marek Wollnik, wiceprezes Zarządu Metropolis SA. – Istotne są więc nie tylko ceny, które w ostatnim czasie znacznie zmalały, lecz także inne czynniki, które pozwolą na sprawną realizację projektu, szczególnie w trudnych dla inwestorów czasach kryzysu – dodaje.

Zmniejszone budżety i konieczność wyjątkowo szczegółowej analizy dostępnych ofert to podstawowe problemy, z jakimi muszą obecnie zmagać się przedsiębiorstwa planujące nowe inwestycje. Choć oferta jest obszerna, optymalnych i dopasowanych do potrzeb klienta projektów jest obecnie niewiele. Należy pamiętać, że wybranie atrakcyjnego projektu zwiększa także szansę na optymalne ulokowanie zasobów firmy, a tym samym szansę na szybki zwrot inwestycji. Oto 10 najważniejszych cech projektów inwestycyjnych według specjalistów rynku nieruchomości:

[b]Atrakcyjna lokalizacja[/b] – to jedna z podstawowych cech nieruchomości komercyjnej. Jej odpowiedni dobór nie tylko zwiększa prestiż inwestycji, lecz także pozwala zacieśnić współpracę z firmami działającymi w podobnych sektorach gospodarki.

[b]Dobre skomunikowanie[/b] – szczególnie w przypadku firm produkcyjnych bądź centrów dystrybucji pozwala ono na łatwy dojazd, a tym samym oszczędza czas oraz zmniejsza koszty.

[b]Indywidualne wydzielenie terenu[/b] sprawia, że inwestor otrzymuje działki „na miarę“, indywidualnie dopasowane do jego potrzeb i oczekiwań.

[b]Bezpieczeństwo [/b]– wsparcie merytoryczne ekspertów podczas procesu inwestycyjnego umożliwia sprawne prowadzenie i ukończenie danego projektu.

[b]Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego[/b] – jasno określa wszystkie techniczne warunki związane z inwestycją, co pozwala uniknąć ewentualnych rozbieżności i późniejszych niepotrzebnych ingerencji w powstałe projekty. Przygotowanie dróg dojazdowych daje możliwość bezpośredniego dojazdu do inwestycji jeszcze w trakcie jej realizacji. To z kolei wpływa na przyspieszenie budowy obiektów i zaoszczędzenie środków związanych z opóźnieniem w terminach realizacji.

[b]Uzbrojenie terenu[/b] – sprawia, że inwestor nie jest zmuszony do przygotowania terenu pod budowę we własnym zakresie, co pozwala zaoszczędzić czas i daje możliwość rozpoczęcia inwestycji zaraz po zakupie gruntów.

[b]Sąsiedztwo dużych miast[/b] – lokalizacja w pobliżu większych ośrodków miejskich stanowi ułatwienie dla inwestora w zakresie zatrudnienia potencjalnych pracowników.

[b]Wsparcie władz samorządowych[/b] – przychylność władz, na terenie których znajdują się zakupione przez inwestorów grunty, gwarantuje im możliwość wsparcia w kwestiach merytorycznych związanych bezpośrednio z gminą bądź miastem.

[b]Wsparcie wizerunkowe inwestycji [/b]– po zakupie gruntów informacje dotyczące inwestycji znajdują się także w materiałach promocyjnych właściciela projektu.

Jak istotne okazały się powyższe cechy projektów, przekonały się firmy, które zainwestowały w takich gminach jak graniczące z Wrocławiem Kobierzyce czy położony nieopodal Łodzi Stryków. Na ich obszarze powstały wielofunkcyjne parki biznesowo-przemysłowe, będące wizytówką gmin i przykładem wzorowej współpracy z inwestorami.

Czytaj też w [link=http://zw.com.pl/artykul/340789.html]Życiu Warszawy[/link]

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku