W akcie notarialnym cena zakupu gruntu i wzniesionych na nim budowli i budynków może być określona oddzielnie lub łącznie. W tym drugim przypadku ustalenie wartości samego gruntu może wiązać się z koniecznością powołania rzeczoznawcy majątkowego w celu wyodrębnienia części ceny przypadającej na nabycie gruntu. Przepisy podatkowe nie dopuszczają wprost takiej możliwości. Jednak nie powinna być ona kwestionowana.
Rozpoczynając inwestycję, podatnik musi rozstrzygnąć, w jaki sposób rozliczyć wartość zarówno wyburzanych budynków i budowli, jak również samych kosztów wyburzenia. W szczególności to, czy są one wydatkiem na ulepszenie gruntu, czy też kosztem inwestycji.
[srodtytul]Element kosztu wytworzenia[/srodtytul]
Z interpretacji organów podatkowych wynika, że wydatki na wyburzenie budynków i budowli jak też ich wartość są elementem kosztu inwestycji. I tak w [b]piśmie Izby Skarbowej w Warszawie z 10 sierpnia 2009 r. (IPPB1/415-426/09-2/EC)[/b] czytamy: „Odnosząc się (...) do kwestii zaliczenia bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów kosztów rozbiórki starego budynku, stwierdzić należy, iż nowy budynek powstał na miejscu dotychczasowego budynku, a zatem wyburzenie starego budynku było niezbędne do rozpoczęcia, zakończenia i oddania nowego budynku do używania.
Decyzja wnioskodawcy o likwidacji starego budynku była związana z jego planami inwestycyjnymi wybudowania w tym miejscu nowego budynku, dlatego też koszty likwidacji budynku są kosztami bezpośrednio związanymi z budową nowego budynku. W takim przypadku koszty rozbiórki związane z wyburzeniem budynku będą składową wartości początkowej nowo wytworzonego środka trwałego”.