>> Marże banki doliczają do wskaźników, na podstawie których ustalają oprocentowanie kredytów (np. WIBOR plus trzy punkty marży = oprocentowanie kredytu w złotych, a EURIBOR plus cztery punkty = oprocentowanie kredytu w euro). Marże najczęściej są stałe przez cały okres kredytowania, dlatego warto je negocjować.
>> – Wzrosła konkurencja między bankami, więc przedstawiają coraz to korzystniejsze oferty kredytów. Oprócz tego, że spadają marże, niektóre banki rezygnują z prowizji od przyznanego finansowania – mówi Natalia Czaplewska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl.
>> W kwietniu obniżyły się marże kredytów złotowych, dolarowych oraz udzielanych w euro. Żaden bank nie zdecydował się jednak na obniżenie marż kredytów denominowanych do franka szwajcarskiego – ich wysokość pozostała na niezmienionym poziomie.
>> – Marże w naszej rodzimej walucie obniżył m.in. Bank BGŻ, Deutsche Bank i Kredyt Bank. Poziom marż dla standardowych ofert kredytów hipotecznych w złotych w kwietniu wynosił średnio 2,87 proc. (podczas gdy w marcu 2,99 proc.). Średnia wysokość marż w ofertach promocyjnych (łączących kredyt hipoteczny z dodatkowymi produktami banku) kształtowała się na poziomie 2 proc. – podaje Natalia Czaplewska.
>> Po trzech miesiącach, za sprawą Banku Ochrony Środowiska, drgnęły średnie marże kredytów udzielanych w dolarach amerykańskich. Dziś wynoszą średnio 5,53 proc. (wcześniej 5,56 proc.). Jednak koszt finansowania w tej walucie jest wciąż najwyższy i mało korzystny.