W porównaniu z krajami Europy Zachodniej zastosowanie proekologicznych rozwiązań w inwestycjach deweloperów w Polsce jest wciąż na stosunkowo niskim poziomie. Tymczasem klienci często o to pytają.
Ekologia wciąż nie jest wprawdzie czynnikiem decydującym o wyborze inwestycji, trudno jednak pominąć jej wpływ na ostateczne „tak”. Rozwój coraz tańszych technologii ekologicznych, a zarazem rosnące koszty energii, wymuszają na inwestorach wykorzystanie materiałów i rozwiązań, które gwarantują długoterminowe oszczędności, a zarazem ochronę środowiska. Nacisk na zastosowanie takich rozwiązań płynie z kilku stron. Po pierwsze, wymuszają je normy prawne – chodzi o certyfikaty energetyczne. Po drugie, oczekują ich sami klienci.
Najczęściej stosowane dzisiaj ekologiczne standardy to: architektura gwarantująca optymalne wykorzystanie energii, energooszczędne instalacje, alternatywne technologie grzewcze, instalacja baterii słonecznych etc. Kupujący zwracają także uwagę na materiały wykończeniowe. Warto, by były one nie tylko estetyczne, ale spełniały także odpowiednie standardy ekologiczne. Powinny na przykład być wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień.
Dlatego też „ekologicznie” nie zawsze oznacza „tanio”. Z naszych obserwacji wynika jednak, że wzrasta świadomość społeczna i zainteresowanie proekologicznymi rozwiązaniami.