[b][i]Należę do wspólnoty mieszkaniowej. Postanowieniem aktu notarialnego koszty wspólne miały być rozliczane zgodnie z ustawą o własności lokali. Później Wspólnota podjęła uchwałę o podziale kosztów wspólnych proporcjonalnie do powierzchni lokalu bez uwzględniania powierzchni przynależnych do danego lokalu. Uchwała nabrała już mocy. Miało być korzystniej, lecz po rocznym rozliczeniu kosztów okazało się, że uchwała jest dla niektórych członków niekorzystna (mniejszość). Większość członków nie podejmuje głosowania w sprawie ponownej uchwały podziału kosztów wspólnych.
Czy uchwała wspólnoty ma większą moc prawną od ustawy o własności lokali? Czy muszę się podporządkować niekorzystnej uchwale? Jak wymóc na wspólnocie przestrzeganie ustawy o własności lokali oraz postanowień zawartych w akcie notarialnym?[/i][/b]
(nazwisko do wiadomości redakcji)
Przepisy dotyczące wspólnot mieszkaniowych wskazują, że sposób zarządu nieruchomością wspólną określony w akcie notarialnym może być zmieniony tylko w drodze uchwały zaprotokołowanej przez notariusza. Niedochowanie wymogów formalnych jest podstawą do tego, by zaskarżyć uchwałę zmieniającą sposób zarządu. Trzeba to jednak zrobić w odpowiednim terminie.
W liście nie ma informacji, czy wspólnota, do której należy czytelnik jest wspólnotą dużą (powyżej siedmiu lokali), czy też tzw. małą wspólnotą (do siedmiu lokali). Nie ma to jednak większego znaczenia, jeśli chodzi o ustawowe zasady ponoszenia przez właścicieli kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. Zgodnie z art. 12 ust. 2 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy o własności lokali[/link] (u.w.l.) właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach i w wysokości odpowiadającej wielkości udziałów. Zasada podziału kosztów w u.w.l. jest niemal identyczna jak w art. 207 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] (k.c.), gdzie ustawodawca wskazał, że wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną współwłaściciele ponoszą w stosunku do wielkości udziałów. Innymi słowy – niezależnie od statusu wspólnoty - im większy udział właściciela, tym większe ponosi on koszty (wydatki) związane z nieruchomością wspólną.