Niejasny odpis z księgi wieczystej

Od 20 lutego sądowe informacje dotyczące nieruchomości będą zależeć od tego, kiedy nastąpił ich wpis do hipoteki

Publikacja: 02.02.2011 03:50

Dygitalizacja papierowych ksiąg wieczystych to zapisanie ich treści na dyskach komputerowych

Dygitalizacja papierowych ksiąg wieczystych to zapisanie ich treści na dyskach komputerowych

Foto: www.sxc.hu

Zmieniają się przepisy dotyczące hipoteki. W ślad za tym pójdą zmiany we wpisach do ksiąg wieczystych.

– Już w tej chwili wiele osób narzeka, że odpisy z księgi wieczystej są nieczytelne. Po zmianie może być jeszcze gorzej – uważa prof. Jerzy Pisuliński z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

[srodtytul]O co chodzi [/srodtytul]

Wszystko przez [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Rozporzadzenia/2003/DU2003Nr162poz1575a.asp]rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym[/link]. Projekt zmian w tym akcie jest już gotowy.

– W tym tygodniu podpisze je minister – mówi Piotr Kluz, wiceminister sprawiedliwości. Musi ono wejść w życie razem z nowelizacją ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

– Z tego projektu wynika, że [b] po 20 lutego każdy odpis z księgi wieczystej będzie miał dodatkowe rubryki, które w zależności od tego, kiedy doszło do wpisu hipoteki do księgi, będą wypełnione lub nie[/b] – wyjaśnia prof. Pisuliński.

I tak np. osoba, która zaciągnęła dwa lata temu kredyt i wtedy miała ustanowioną hipotekę zwykłą, będzie miała hipoteką wpisaną według starych zasad. Kiedy więc otrzyma odpis, zostaną w nim uwidocznione m.in. odsetki od kredytu i termin realizacji wierzytelności. Gdyby kredyt zaciągnęła po 20 lutego, rubryki te będą puste.

W wypisie z księgi hipotek ustanawianych na nowych zasadach będzie można znaleźć informacje o wielu wierzytelnościach (gdy zostaną one zabezpieczone jedną hipoteką).

Takich zmian jest znacznie więcej.

– [b]To nie jest wina ministerstwa, że odpis może być niejasny. Wynika to z uwarunkowań programu komputerowego obsługującego elektroniczne księgi wieczyste[/b] – uważa prof. Pisuliński. – W tym systemie prowadzonych jest ok. 13 mln ksiąg i drastyczne zmiany byłyby ryzykowne – uzasadnia.

[wyimek][b]19 mln[/b] ksiąg wieczystych prowadzą sądy[/wyimek]

– Obecne odpisy są nieczytelne – przyznaje wiceminister Kluz. – Planujemy to zmienić, ale dopiero gdy wszystkie księgi wieczyste będą miały wersję elektroniczną, czyli w okolicach 2013 r. Wcześniej nie miałoby to sensu. Gdy chodzi o ostatnie zmiany w hipotece, to nie będzie tak źle – zapewnia.

Zdaniem wiceministra sądy są gotowe na zmiany, a nowe odpisy nie będą gorsze od poprzednich.

[srodtytul]Jakie zmiany [/srodtytul]

Przypomnijmy, że [b]od 20 lutego pojawi się nowy rodzaj hipoteki. Ma być zbliżona do dzisiejszej hipoteki kaucyjnej.[/b] Będzie można nią zabezpieczać jedną lub więcej wierzytelności przysługujących temu samemu wierzycielowi, a także wierzytelności przyszłe o nieustalonej wysokości.

[wyimek][b]13,5 miliona[/b] ksiąg ma wersję elektroniczną i prowadzonych jest we wszystkich dużych miastach[/wyimek]

Jedną hipoteką będzie można zabezpieczyć np. kwotę główną kredytu oraz odsetki i wszelkie roszczenia o należności uboczne. Pojawi się też instytucja administratora hipoteki. Została pomyślana dla przedsięwzięć prowadzonych przez kilka podmiotów, gdy każdemu z nich przysługuje wierzytelność. Administrator będzie zawierał umowę o ustanowienie hipoteki oraz podejmował wszelkie czynności z nią związane, ale na rachunek osób, których wierzytelności są w ten sposób zabezpieczone.

Będzie też rozporządzanie opróżnionym miejscem hipotecznym. Właściciel nieruchomości po spłaceniu jednego zabezpieczonego długu będzie mógł przenieść na to miejsce hipotekę z dalszej pozycji.

[i][b]etap legislacyjny:[/b] po uzgodnieniach międzyresortowych[/i]

Zmieniają się przepisy dotyczące hipoteki. W ślad za tym pójdą zmiany we wpisach do ksiąg wieczystych.

– Już w tej chwili wiele osób narzeka, że odpisy z księgi wieczystej są nieczytelne. Po zmianie może być jeszcze gorzej – uważa prof. Jerzy Pisuliński z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo