Przepisy zabraniają eksmisji na bruk. A [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2001/DU2001Nr%2071poz%20733.asp]ustawa o ochronie praw lokatorów[/link] zawiera długą listę osób, którym sąd ma obowiązek przyznać prawo do lokalu socjalnego w wyroku eksmisyjnym.
[srodtytul]Dwa rodzaje lokali [/srodtytul]
Na liście tej są: osoby obłożnie chore, emeryci i renciści spełniający kryteria do otrzymania świadczeń z pomocy społecznej, bezrobotni, kobiety w ciąży, małoletni, niepełnosprawni i ubezwłasnowolnieni. Dotyczy to także eksmitowanych spełniających przesłanki określone w uchwałach rad gmin (chodzi m.in. o osoby, które znalazły się w niedostatku), chyba że mają gdzie zamieszkać. Sąd może także przyznać lokal socjalny osobie, która nie znalazła się na liście, jeżeli uzna, że jest to niezbędne.
Jeżeli natomiast w wyroku nie ma słowa o lokalu socjalnym, to można wykonać eksmisję tylko do pomieszczenia tymczasowego, o gorszym standardzie. Mówi o tym art. 1046 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1900_89/DU1964Nr%2043poz%20296a.asp]kodeksu postępowania cywilnego.[/link]
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego proponuje w swoim projekcie, by uznać schronisko i noclegownię za pomieszczenie tymczasowe (m. in. na potrzeby eksmisji sprawców przemocy). Według Urszuli Nowakowskiej z Centrum Praw Kobiet proponowana zmiana nie rozwiąże jednak problemu. Przy przeciwdziałaniu tego rodzaju przestępstwom bardzo bowiem liczy się czas.