W razie uznania, że do naprawienia szkody stosuje się art. 160 k.p.a., Skarb Państwa odpowiadałby tylko za rzeczywiście wyrządzoną szkodę. Nie można by żądać odszkodowania za korzyści utracone wskutek niemożności dysponowania odebraną nieruchomością. I to nie jest jednak pewne, ponieważ Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 23 września 2003 r. (sygn. K 20/02) stwierdził, że art. 160 k.p.a. w zakresie, w jakim wyłącza odszkodowanie za utracone korzyści, jest niezgodny z ustawą zasadniczą.
Pierwszy prezes SN chce też wyjaśnienia, czy bezprawnie pozbawionym własności należy się odszkodowanie za korzyści utracone po wejściu w życie konstytucji (od 17 października 1997 r.). Następne wątpliwości sprowadzają się do dwu pytań zadanych przy założeniu, że jeśli decyzję bezprawną wydano przed 1 września 2004 r., a stwierdzającą jej bezprawność po tej dacie, to obowiązuje art. 160 k.p.a.:
- czy art. 160 k.p.a. normuje również przedawnienie roszczeń o naprawienie szkody,
-czy bieg tego przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym decyzja stwierdzająca bezprawność stała się ostateczna.
Zgodnie z art. 160 k.p.a. roszczenie o odszkodowanie przedawnia się z upływem trzech lat od dnia, w ktrym ta druga decyzja stała się ostateczna.
Przecząca odpowiedź na pierwsze z tych pytań oznaczałaby, że w kwestii przedawnienia obowiązuje aktualny art. 442