To na razie projekt założeń do ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Jego autorem jest Ministerstwo Gospodarki.
Zgodnie z projektem inwestor będzie mógł online zawiadomić o zakończeniu budowy i zamiarze przystąpienia do użytkowania obiektu państwowe inspekcje: Sanitarną, Pracy, oraz straż pożarną. Za pomocą e-maila będzie mógł również zawiadomić starostę (a w wypadku niektórych inwestycji – wojewodę) o zmianie kierownika budowy lub robót oraz inspektora nadzoru inwestorskiego czy projektanta sprawującego nadzór autorski. Z kolei kierownik budowy będzie mógł poinformować budującego o wpisie do dziennika budowy dotyczącym wstrzymania robót wykonanych niezgodnie z projektem.
Każde takie zawiadomienie powinno być opatrzone zwykłym podpisem elektronicznym identyfikującym nadawcę.
– To dobra propozycja – ocenia Mariola Berdysz, dyrektor Fundacji Wszechnica Budowlana. Jej zdaniem powinno się nią objąć także inne formalności. Chodzi m.in. o zawiadomienie przez kontrolującego powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o przeprowadzonej okresowej kontroli rocznej w dużych obiektach.
W tej chwili w procesie budowlanym Internet wykorzystywany jest rzadko. Wojewoda przekazuje online Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego informacje na temat rejestru wniosków, które wpłynęły do niego o wydanie pozwolenia budowlanego, oraz rejestr wydanych pozwoleń. I to wszystko.