Najemcy mieszkań towarzystw budownictwa społecznego oraz posiadacze lokatorskich praw do mieszkań wybudowanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego mogą je wykupić od 11 listopada. Takie prawo daje im na papierze nowela obowiązująca od tej daty.
– To sztandarowy przykład niechlujstwa legislacyjnego – uważa Jerzy Jankowski z Krajowej Rady Spółdzielczej. – Ustawodawca uchylił bowiem jeden przepis zakazujący wykupu, a dwa inne w różnych ustawach pozostawił. Mamy więc niezły bałagan legislacyjny.
Jakie wątpliwości
Chodzi o zmianę do ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Nowela uchyliła art. 121 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przewidujący zakaz wykupu tych mieszkań lokatorskich w spółdzielniach.
95 tys. lokali wybudowano za pomocą środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego
– Niestety, ustawodawca zapomniał o zakazie przekształcenia lokatorskich praw we własność zawartym w innych ustawach – twierdzi Kamila Dołowska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Chodzi o art. 15e ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa społecznego. Zgodnie z nim mieszkania wybudowane przy wykorzystaniu preferencyjnego kredytu udzielonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego nie mogą być pod rygorem nieważności wyodrębnione na własność, nie może być też ustanawiane własnościowe prawo do lokalu. Podobny zakaz zawiera art. 17 ust. 3 nowelizacji z 2 kwietnia 2009 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne.