Ma to praktyczne konsekwencje. Kosztami mogą być bowiem obciążone obydwie strony (a nie tylko ta, która wystąpiła z wnioskiem). I to mimo że w postępowaniu rozgraniczeniowym wszczętym na wniosek właściciela jednej nieruchomości właściciel sąsiedniej może uznawać, że przeprowadzenie takiego postępowania nie leży w jego interesie, bo nie kwestionuje on przebiegu granic. Skoro tak, to nie powinien ponosić kosztów rozgraniczenia. Sądy uważają jednak (patrz ramka poniżej), że ustalenie granic sąsiadujących nieruchomości leży w interesie prawnym wszystkich właścicieli, gdyż granice stały się sporne. Nie można więc twierdzić, że rozgraniczenie nie jest przeprowadzane także w interesie właściciela nieruchomości sąsiadującej. Tym samym nie ma podstaw, aby nie obciążać go kosztami postępowania.
Oczywiście jeśli okaże się, że jedna ze stron nie może ponieść opłat związanych z postępowaniem rozgraniczeniowym, ma prawo starać się o zwolnienie od nich (w części lub w całości). Decyzję w tym zakresie podejmuje wójt (burmistrz, prezydent miasta), wydając postanowienie (wolno je zaskarżyć do samorządowego kolegium odwoławczego).
Wniosek o rozgraniczenie można również skierować do sądu. Opłata wynosi wtedy 200 zł. Wnosi ją wnioskodawca.
Z orzecznictwa
- Koszty rozgraniczenia obciążają strony będące właścicielami wszystkich rozgraniczanych nieruchomości, według zasady wyrażonej w art. 152 kodeksu cywilnego – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 7 września 2011 r. (I OSK 1533/10).
- Koszty postępowania, których poniesienie nie jest ustawowym obowiązkiem organu administracji, obciążają strony, zatem w wypadku kosztów rozgraniczenia obciążają one strony będące właścicielami rozgraniczanych nieruchomości, według zasady wyrażonej w art. 152 kodeksu cywilnego, który stanowi podstawę materialnoprawną rozstrzygnięcia o kosztach także wówczas, gdy rozgraniczenie następuje w postępowaniu przed organem administracji publicznej – wyrok WSA w Lublinie z 14 stycznia 2010 r. (III SA/Lu 449/09).
- Art. 152 k.c. stanowi podstawę materialnoprawną rozstrzygnięcia o kosztach rozgraniczenia także wówczas, gdy rozgraniczenie następuje w postępowaniu przed organem administracji publicznej. Koszty postępowania, których poniesienie nie jest ustawowym obowiązkiem organu administracji, obciążają strony; a w wypadku kosztów rozgraniczenia obciążają one strony będące właścicielami rozgraniczanych nieruchomości, według zasady wyrażonej w art. 152 kodeksu cywilnego – wyrok WSA w Lublinie z 22 września 2009 r. (III SA/Lu 177/09).