W wydanym ostatnio stanowisku GINB przypomniał, że pozwolenie na budowę oraz zgłoszenie nie jest wymagane w przypadku wykonywania robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych. Wynika to z art. 29 ust. 2 pkt 15 w zw. z art. 30 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane. Wyjątek stanowi instalowanie na obiektach budowlanych urządzeń o wysokości powyżej 3 m, które zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy – Prawo budowlane, wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. Oznacza to, że w celu instalacji urządzeń o wysokości poniżej 3 m, nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę ani dokonania zgłoszenia.
- Instalowanie na obiekcie budowlanym ogniw fotowoltaicznych wraz z konstrukcją mocującą nie wymaga dokonania zgłoszenia właściwemu organowi, ani uzyskania pozwolenia na budowę, o ile zainstalowana całość nie przekracza 3 m wysokości – wyjaśnił GINB. Dodaje, że jeżeli wysokość całej instalacji miałaby przekroczyć 3 m, to inwestor ma obowiązek dokonać zgłoszenia przed rozpoczęciem montażu.
GUNB podkreśla jednak, że przy instalacji paneli fotowoltaicznych często dochodzi do wykonywania robót budowlanych na obiekcie budowlanym, na którym są montowane panele.
- Taką sytuację należy zakwalifikować jako rozbudowę bądź nadbudowę obiektu budowlanego – uważa GINB i zastrzega, że na takie roboty budowlane wymagane jest pozwolenie na budowę.
Natomiast montaż wolno stojących ogniw fotowoltaicznych nie wymaga ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Ogniwa takie należy bowiem traktować tak samo jak kolektory słoneczne, a ich montowanie - zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 2 pkt 16 w związku z art. 30 ust. 1 ustawy – nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.