Art. 45 ust. 9 i 10 prawa energetycznego mówi jedynie, że właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wybiera metodę rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe. W tym celu przyjmuje regulamin rozliczeń. Przepisy ustawy nie mówią, kiedy do danego budynku elektrociepłownia ma zacząć dostarczać ciepło. W tym względzie panuje pełna dowolność. Ta decyzja zależy więc od samej wspólnoty. Niektóre określają w regulaminie, od kiedy ciepło ma być dostarczane. Warto więc, by czytelniczka do niego zajrzała.
Nie zawsze jednak widnieją w nim takie informacje. Wówczas mający wątpliwości zarządcy wspólnot na ogół sięgają po § 134 ust. 2 rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Określa ono warunki projektowania instalacji i urządzeń do ogrzewania budynku.
Zgodnie z nimi w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi należy zapewnić temperaturę plus 20 stopni. Termometr w łazience powinien natomiast wskazywać plus 24 stopnie.