Zasady ustalania czynszów zawiera ustawa o ochronie praw lokatorów, a konkretnie art. 8a. Daje ona prawo właścicielom do podnoszenia czynszu dwa razy w roku. Właściciel kamienicy może wprowadzić podwyżkę tylko na piśmie. Państwo Wiśniewscy muszą być o niej powiadomieni z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Następnie mają dwa miesiące na podjęcie decyzji (liczy się je od dnia wypowiedzenia na piśmie czynszu w starej wysokości). Wyjścia są dwa. Podwyżkę mogą zaakceptować albo odmówić jej przyjęcia. To drugie będzie oznaczało niestety rozwiązanie umowy.
Jeśli państwo Wiśniewscy dojdą do wniosku, że czynsz stał się za wysoki, mogą walczyć o jego obniżenie w sądzie. Ale nie zawsze.
Ustawa o ochronie praw lokatorów daje prawo zaskarżania tylko tych podwyżek, po których wprowadzeniu czynsz w skali roku przekroczy 3 proc. wartości odtworzeniowej. Co to za wartość? To iloczyn powierzchni użytkowej lokalu i wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkaniowego. Wskaźniki ustalają wojewodowie: dla województwa oraz dla miast będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. W Krakowie obecnie te 3 proc. wynosi 11,09 za mkw.
Państwo Wiśniewscy mają też prawo żądać podania na piśmie powodów wprowadzenia podwyżki, ale też tylko wtedy, gdy czynsz przekroczy 3 proc. wartości odtworzeniowej.
Muszą także pamiętać, że nowi właściciele kamienicy na dostarczenie kalkulacji i uzasadnienie mają 14 dni.