Ryzyko obciążenia śniegiem jest uwzględniane na etapie projektowania konstrukcji dachów budynków i jego wielkość jest przyjmowana przez projektantów stosownie do cech dachu (np. wielkości, kształtu, stopnia pochylenia połaci dachowych) i innych czynników wpływających na rozkład śniegu na dachu. Znaczenie mają również bliskość sąsiednich budynków, ukształtowanie i rodzaj otaczającego terenu, a także miejscowe warunki klimatyczne, w szczególności wietrzność, zmiany temperatury i prawdopodobieństwo opadów (zarówno deszczu, jak i śniegu).
Niech śnieg świeży długo nie leży
- Każdy właściciel i zarządca powinien znać swój budynek i wiedzieć, jaką wytrzymałość ma jego dach - twierdzi GINB.
Przypomina jednak, że na właścicielach i zarządcach ciąży obowiązek kontrolowania budynku zawsze wtedy, gdy na obiekt oddziałują czynniki zewnętrzne związane działaniem człowieka lub sił natury, których skutkiem może być uszkodzenie obiektu oraz - w następstwie - zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwo mienia lub środowiska Taki obowiązek wynika z art. 62 ust.1 pkt 4 w związku z art. 61 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane. W art. 61 ww. ustawy ustawodawca zapisał obowiązek dbania o należyty stan techniczny każdego obiektu budowlanego, czyli także budynków prywatnych.
- Oznacza to, że nadzór budowlany egzekwuje takie same wymagania od właścicieli i zarządców obiektów publicznych i prywatnych - tłumaczy GINB i dodaje, że zawsze łatwiej jest usunąć świeży śnieg niż taki, który zalega od wielu dni.
Ciężar objętościowy śniegu ulega zmianom. Zwykle rośnie wraz z czasem zalegania pokrywy śnieżnej i zależy od miejsca, klimatu i wysokości nad poziomem morza. Każdy dach ma inną dopuszczalną pokrywę śnieżną, która może na nim zalegać. Aby ją oszacować potrzebne są indywidualne wyliczenia, uzależnione od wielu czynników. Obecne zasady przyjmowania obciążenia śniegiem w obliczeniach konstrukcji dachów budynków są określone w normie PN-EN 1991-1-3:2005 Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje. Część 1-3: Oddziaływania ogólne - obciążenie śniegiem.