Sąsiad dowie się ?o rozpoczęciu budowy ?z tablicy ogłoszeniowej ?albo od inwestora

Sąsiad dowie się o rozpoczęciu budowy z tablicy ogłoszeniowej albo od inwestora, któremu potwierdzi, że wie o jego zamiarach.

Publikacja: 03.07.2013 09:33

Sąsiad dowie się ?o rozpoczęciu budowy ?z tablicy ogłoszeniowej ?albo od inwestora

Foto: Fotorzepa, Robert Wójcik

Taka jest propozycja Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.  Zakończyło ono prace nad tzw. małą nowelą prawa budowlanego.  Upraszcza ona formalności związane z budową domów jednorodzinnych. Pozwolenia mają zostać zastąpione w większości wypadków prostym zgłoszeniem do starosty.

Projekt zawiera także rozstrzygnięcia, w jaki sposób o planowanej inwestycji mają dowiedzieć się sąsiedzi.

Zgłoszenie bowiem nie wymaga wydania decyzji. Nie przeprowadza się więc postępowania administracyjnego z udziałem stron. Po złożeniu wniosku i dokumentów czeka się jedynie 30 dni i jeżeli w tym czasie starosta nie sprzeciwi się, można ruszać z robotami.

Zmiany dotyczące sąsiadów zostały wprowadzone na wniosek Komitetu Stałego Rady Ministrów. Projekt przewiduje więc, że budujący będzie mógł powiadomić sąsiada na dwa sposoby. Po pierwsze może powiesić lub postawić w widocznym miejscu tablicę z informacjami o planowanej inwestycji.

Po drugie ma prawo do wniosku zgłaszającego budowę dołączyć oświadczenia sąsiadów, z informacją, że wiedzą oni o jego zamierzeniach.

Sąsiad niezadowolony z nowej inwestycji  będzie mógł przeciwko niej zaprotestować.  W tym celu powinien udać się do starosty (lub prezydenta miasta na prawach powiatu) i przedstawić mu swoje obiekcje. Gdy ten dojdzie do wniosku, że są one słuszne, może zgłosić sprzeciw i nałożyć na inwestora obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę. Wówczas zostanie przeprowadzone postępowanie administracyjne z udziałem stron, w tym właściciela (użytkownika wieczystego) sąsiedniej posesji.

Gdyby jednak starosta nie uznał racji sąsiada, będzie miał on prawo odwołać się do sądu administracyjnego.

Jeżeli wygra, a budowa domu będzie już trwała, powiatowy nadzór budowlany będzie miał prawo wstrzymać budowę na podstawie art. 50 i 51 prawa budowlanego.

Etap legislacyjny: trafi na obrady Rady Ministrów

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne