W 2009 r. podatnik dostał w spadku własnościowe mieszkanie spółdzielcze po zmarłej ciotce. Postanowił je sprzedać w 2013 r., czyli jeszcze przed upływem pięciu lat od nabycia spadku. Zgodnie z ustawą o PIT taka transakcja co do zasady jest opodatkowana. Podatkowi nie podlega bowiem zbycie nieruchomości mieszkalnych, gdy od końcu roku, w którym nastąpiło nabycie (wybudowanie), do odpłatnego zbycia upłynęło pięć lat.
Chcąc skorzystać ze zwolnienia, wnioskodawca nabył w 2013 r. 1/3 spółdzielczego własnościowego mieszkania żony. Mieszkanie to stanowiło od 2000 r do czasu sprzedaży jej wyłączną własność.
Resztę kwoty, która pozostała ze sprzedaży mieszkania spadkowego, podatnik przeznaczył na remont mieszkania. Zapytał, czy takie rozdysponowanie pieniędzy daje prawo do zwolnienia. Zwłaszcza – czy definicja własnych celów mieszkaniowych przewidzianych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT obejmuje również zakup części mieszkania żony.
Sam uważał, że zakup części mieszkania, którego właścicielką była jedynie żona, a które zamieszkują razem od dziewięciu lat, kwalifikuje się jako własny cel mieszkaniowy. Tym samym zwalnia to go z zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości, którą otrzymał w spadku, a którą zbył przed upływem pięciu lat.
2 lata mamy na wydanie pieniędzy na cel mieszkaniowy, aby uzyskać zwolnienie z PIT