Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia zawierającego listę gmin i miejscowości dotkniętych klęską żywiołową. Chodzi o te zniszczone ostatnio przez trąby powietrzne, huragany, intensywne deszcze oraz na skutek powodzi czy osunięcia ziemi. Do wykazu trafiły miejscowości z 324 gmin z 12 województw: mazowieckiego, małopolskiego, dolnośląskiego, lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i śląskiego.
Po wejściu w życie rozporządzenia mieszkańcy oraz władze miejscowości znajdujących się na liście przez 12 miesięcy będą mogli skorzystać z trybu przewidzianego w ustawie o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Zawiera ona uproszczone zasady załatwiania formalności budowlanych. Rolą tej ustawy jest bowiem ułatwienie usunięcia szkód wyrządzonych prze żywioł .
Zgodnie z nią nie trzeba zgłaszać remontu budynków, w tym mieszkalnych, które mają kubaturę do 1000 m sześc. i wysokość do 12 m. Oznacza to, że w miejscowości, w której np. zerwało dachy lub uszkodzone zostały ściany w budynkach spełniających te parametry, nie trzeba załatwiać formalności budowlanych. Pod warunkiem oczywiście, że zaplanowane prace będą remontem w rozumieniu prawa budowlanego, czyli odtworzeniem stanu pierwotnego.
Wyjątkiem są budynki wpisane do rejestru zabytków. Tu nie uniknie się starania o pozwolenie na budowę. Ustawa przewiduje też prostsze zasady odbudowy w całości lub części zniszczonych domów.
etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe