Chodzi o art. 30 ust. 1 Prawa budowlanego. Zgodnie z nim zgłoszenia właściwemu organowi wymaga budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m oraz budowa obiektów małej architektury w miejscach publicznych. W sprawie tego przepisu z interpelacją do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej wystąpiła grupa posłów Platformy Obywatelskiej: Lidia Gądek, Józef Lassota i Anna Nemś.
W swoim wystąpieniu podnoszą oni, iż aktualne brzmienie ustawy powoduje, że nawet jedna ławka może być zamontowana dopiero po przyjęciu zgłoszenia przez właściwy organ i przedstawieniu wszystkich niezbędnych dokumentów, w tym m.in. mapy ewidencyjnej i wypisu z rejestru gruntów, prawa do dysponowania terenem na cele budowlane czy opisu technicznego sposobu wykonania robót. Posłowie zauważają, iż takie obowiązki w znaczny sposób wydłużają realizację zadań zarządców terenu. Ponadto parlamentarzyści podkreślają, iż zdarzają się przypadki dewastacji lub kradzieży ławek lub koszy tuż po zamontowaniu, a częstym zjawiskiem są także wnioski mieszkańców o zmianę lokalizacji już zamontowanej ławki i innego tego rodzaju elementu.
Podobny problem dotyczy wykonywania niskich ogrodzeń oraz wymiany urządzeń zabawowych na placach zabaw. - Obowiązujące aktualnie przepisy powodują, że nowe urządzenie jest montowane dopiero po upływie około roku, po opracowaniu projektu zagospodarowania terenu przez uprawnionego projektanta i przyjęciu wymaganego zgłoszenia – zauważają posłowie.
Proponują oni zmienić prawo budowlane w taki sposób, aby nie było wymagane zgłoszenie montażu elementów małej architektury, takich jak: ławki i kosze na śmieci, niskie ogrodzenia w wys. 0,4 m zabezpieczające zieleńce przed psami lub parkowaniem samochodów, słupki zabezpieczające zieleńce, ogrodzenia do wys. 1,4 m, które montowane są na placach zabaw ze względów bezpieczeństwa użytkowników oraz jako zabezpieczenie przed psami oraz wymiana urządzeń zabawowych naistniejących placach zabaw.
Odpowiadający na interpelację Piotr Styczeń - podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – poinformował, iż planowana reforma prawa budowlanego została rozłożona na etapy. W pierwszym etapie dokonywane są w obowiązującej ustawie Prawo budowlane zmiany w małym zakresie, oddziaływujące w sposób istotny na długość i złożoność procesu budowlanego. Reforma ta, w ramach której najistotniejszym przedsięwzięciem jest nowelizacja ustawy Prawo budowlane, zakłada m.in. zwolnienie jednorodzinnych budynków mieszkalnych nieoddziałujących na otoczenie działki budowlanej z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę.