Ile wyniosą opłaty u notariusza, jeśli otrzymam ziemię w darowiźnie, a ile jeśli bym ją kupiła? Powierzchnia działki wynosi 3000 mkw. Co będzie tańsze: przyjąć darowiznę czy kupić tę ziemię za minimalną kwotę?
– pyta czytelniczka
Mamy za mało informacji, aby precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie czytelniczki. Koszty ponoszone u notariusza z tytułu sporządzenia aktu notarialnego umowy przenoszącej własność nieruchomości zależą m.in. od wartości gruntu, jego rodzaju, stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa między stronami umowy, a także od tego, czy nieruchomość ma już księgę wieczystą i czy jej hipoteka jest obciążona.
Szczegółowych informacji na temat kosztów notarialnych najlepiej zasięgnąć u notariusza przed zawarciem umowy. Rejent zapewne zapyta o te kwestie lub poprosi o stosowne dokumenty. Może doradzić także zawarcie zupełnie innej umowy niż darowizna lub sprzedaż, np. umowy dożywocia.
Za co płaci się notariuszowi
Przy sporządzaniu aktu notarialnego notariusz pobiera nie tylko swoje wynagrodzenie (według stawek z taksy notarialnej), ale także inne należności: podatek VAT od swojego wynagrodzenia, opłatę sądową, podatek od spadków i darowizn lub podatek od czynności cywilnoprawnych. Taksa notarialna przewiduje preferencje w przypadku sprzedaży działki budowlanej – kupujący płaci notariuszowi połowę stawki obliczonej od wartości podanej w umowie. Także każdy z podatków ma swoje stawki , zwolnienia i ulgi. Na przykład zakup nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych powyżej 1 ha jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych. Z kolei podatek od darowizny jest tak skonstruowany, że najwięcej musi zapłacić obdarowany przez obcą osobę, a najmniej osoba, która otrzymała darowiznę od najbliższej rodziny. W tym drugim przypadku jest nawet możliwość skorzystania z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.