Niski ryczałt zachęca do legalnego wynajmu lokali studentom

Osoby, które chcą udostępnić mieszkanie studentom, coraz chętniej zamiast szarej strefy wybierają niski podatek płacony od przychodu.

Publikacja: 03.09.2014 09:51

Niski ryczałt zachęca do legalnego wynajmu lokali studentom

Niski ryczałt zachęca do legalnego wynajmu lokali studentom

Foto: www.sxc.hu

Zbliżający się początek roku akademickiego powoduje tradycyjne ożywienie na rynku najmu mieszkań. Oczywiście zarobek trzeba opodatkować. Jak? Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że z roku na rok znacząco przybywa rozliczających się ryczałtem. To skutek jego obniżenia.

Od prawie pięciu lat nie ma już 20-proc. stawki ryczałtu, którą trzeba było płacić po przekroczeniu równowartości 4 tys. euro przychodu. Teraz od całego odprowadzamy daninę w wysokości 8,5 proc.

– Wydaje się, że niski podatek zachęcił część osób do wyjścia z szarej strefy, coraz więcej podatników deklaruje bowiem przychody z najmu – mówi Małgorzata Sator, kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej w Urzędzie Skarbowym Warszawa-Wola.

Coraz więcej umów

Potwierdza to Marta Kosińska z portalu szybko.pl zajmującego się rynkiem nieruchomości.

– Z badań przeprowadzanych przez nas wśród studentów wynika, że już 75 proc. wynajmujących podpisuje umowę najmu. W 2009 r. było to 56 proc. Powoduje to wzrost liczby zgłoszeń do urzędu skarbowego i kurczenie się szarej strefy – zauważa Kosińska. Dodaje jednak, że ciągle jeszcze najemcy są kuszeni niższym czynszem bez umowy.

Co grozi właścicielowi mieszkania przyłapanemu na nielegalnym wynajmie? Musi uiścić zaległe podatki wraz z odsetkami za zwłokę, a często także dodatkową grzywnę.

Donos od lokatora

Jak skarbówka może dowiedzieć się o wynajmie na czarno?

– Z reguły są to informacje zewnętrzne. Przesyłają je najemcy, sąsiedzi, administracja osiedla. Zdarzają się też zgłoszenia od policji albo straży miejskiej, np. po interwencji, w czasie której okazuje się, że lokatorzy nie mają żadnego tytułu prawnego do lokalu – wyjaśnia Małgorzata Sator. Dodaje, że czasami podatnicy „przypominają" sobie o wynajmie w trakcie postępowań w sprawie nieujawnionych źródeł przychodu. Urzędy mogą też sprawdzać, czy osoby zamieszczające oferty mieszkań na różnych portalach internetowych płacą podatki.

Przypomnijmy, że osoby zarabiające na wynajmie mają co do zasady cztery możliwości opodatkowania. Przede wszystkim ryczałt, czyli 8,5?-proc. podatek płacony od przychodu. Aby poznać zasady jego rozliczania, musimy sięgnąć do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Rozliczać można się też na podstawie ustawy o PIT. Tu mamy trzy warianty, uzależnione przede wszystkim od tego, na jaką skalę zajmujemy się wynajmem. Jeśli na dużą, powinniśmy założyć działalność gospodarczą i rozliczać się jak klasyczny przedsiębiorca – według skali podatkowej albo płacąc podatek liniowy. Jeśli najem nie jest działalnością, płacimy podatek według skali i mamy mniej obowiązków ewidencyjnych.

Opinia dla „Rz"

Grzegorz Gębka, doradca podatkowy, właściciel kancelarii podatkowej

Obniżka ryczałtu niewątpliwie zachęciła wynajmujących do zgłaszania przychodów fiskusowi. Niektórzy ujawniają też zarobki z poprzednich lat. Muszą jednak pamiętać, że nie mogą wybrać wstecznie ryczałtu. Pozostaje im więc opodatkowanie dochodu z wcześniejszych okresów według skali (18 lub 32 proc. PIT). Ryczałt można natomiast opłacać od nowego roku (albo rozpoczynając wynajem). O jego wyborze trzeba poinformować urząd skarbowy. Nie zawsze jednak okaże się bardziej opłacalny. Przy ryczałcie nie odlicza się bowiem kosztów, a niektórzy mogą je mieć wysokie. Przykładowo, osoby wynajmujące używane mieszkania dzięki dużym odpisom amortyzacyjnym mają szanse nie płacić podatku aż przez dziesięć lat.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo