Syndyk nie zabiera mieszkań lokatorom gdy upada spółdzielnia

Rozmowa dla „Rzeczpospolitej”: Jerzy Jankowski?, prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni ?Mieszkaniowych RP

Aktualizacja: 21.10.2014 09:54 Publikacja: 21.10.2014 09:20

Syndyk nie zabiera mieszkań lokatorom gdy upada spółdzielnia

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Śródmiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łodzi bankrutuje. Tysiące osób boją się komornika, który z powodu długów spółdzielni może zająć ich majątek. Czy te obawy są uzasadnione?

Jerzy Jankowski:

To sytuacja nie do pozazdroszczenia. Przez nieprzemyślane ?i głupie decyzje inwestycyjne zarządu spółdzielni cierpią tysiące osób. Chciałbym jednak uspokoić spółdzielców. To, że spółdzielnia upada, nie oznacza zaraz, że komornik zapuka do ich drzwi i na poczet długów spółdzielni zajmie telewizor czy środki na ich koncie prywatnym w banku. Za długi spółdzielni członkowie odpowiadają bowiem tylko do wysokości wniesionych przez siebie udziałów członkowskich. Jeżeli było to np. 600 zł, to tylko do tej kwoty.

Nie oznacza to jednak, że syndyk w ogóle nie ma prawa rozporządzać majątkiem spółdzielni. Z czegoś długi trzeba przecież spłacić. Syndyk spienięży więc cały wspólny majątek spółdzielców, czyli np. parkingi, niezabudowane działki itp. Zajmie się także egzekucją zadłużenia spółdzielców, jeżeli zalegają w opłatach za mieszkanie. ?Ma też prawo sprzedać  bloki.

A co z mieszkaniami? Można je sprzedać z lokatorami?

Osoby, które mają odrębną własność lokali, mogą spać spokojnie. To najmocniejszy tytuł prawny. Nikt nie może go podważyć. Tych ze słabszymi tytułami, tj. z własnościowym i lokatorskim prawem do lokalu, chroni z kolei prawo, a konkretnie ?art. 54¹ ustawy o spół?dzielniach mieszkaniowych.

Wspomniany przepis roztacza parasol ochronny także nad najemcami, ale tylko dawnych mieszkań zakładowych, które spółdzielnie przejmowały wraz z lokatorami ?od prywatyzowanych przedsiębiorstw państwowych.

Na czym polega ta ochrona?

Przepis daje posiadaczom mieszkań o statusie lokatorskim, własnościowym, a także najemcom dawnych lokali zakładowych roszczenie o przekształcenie ich praw w odrębną własność. Muszą jednak pamiętać o jednym: nikt nie przyjdzie do nich i nie będzie im tego proponował. Sami muszą złożyć wniosek do syndyka o wykup. Bez tego syndyk nic nie zrobi. Wyjątkiem jest sytuacja osób posiadających własnościowe prawo – one mogą wniosek złożyć, ale nie muszą.

Trzeba pamiętać, że syndyk nie musi informować spółdzielców o przysługujących im uprawnieniach. Członkowie spółdzielni nie mają bowiem prawa pierwszeństwa, lecz roszczenie.

Różnica między nimi jest zasadnicza. W wypadku prawa pierwszeństwa syndyk zawiadamiałby spółdzielców, tak jak to robi np. gmina, informując najemców o prawie pierwszeństwa wykupu zajmowanych przez nich mieszkań. W wypadku roszczenia takiego obowiązku nie ma. Na nieznajomości prawa stracą przede wszystkim spółdzielcy z lokatorskim prawem do lokalu.

Dlaczego tak pan myśli?

Pół biedy, jeśli budynek przejmie inna spółdzielnia, nadal będzie im przysłu?giwało lokatorskie prawo. Gorzej, gdy syndyk sprzeda budynek innemu podmiotowi. Lokatorskie prawo z mocy przepisów ustawy spółdzielczej przekształci się w słabsze, ?tj. w najem. Wtedy będą obowiązywały już reguły rynkowe. Dlatego warto zadbać o status mieszkania w porę, by potem nie żałować.

Trzeba też zaznaczyć, że spółdzielcy z własnościowym prawem mają wybór. Mogą, jeśli zechcą, skorzystać z roszczenia i wykupić lokal, ?a jeżeli tego nie zrobią, to i tak ich prawo zostanie – już z mocy samych przepisów – przekształcone w odrębną własność. Tak, gdy ich blok przejmie inna spółdzielnia, nadal będą mieli własnościowe prawo.

—rozmawiała ?Renata Krupa-Dąbrowska

Śródmiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łodzi bankrutuje. Tysiące osób boją się komornika, który z powodu długów spółdzielni może zająć ich majątek. Czy te obawy są uzasadnione?

Jerzy Jankowski:

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku