Reklama
Rozwiń

Spór o dojazd nie uzasadnia zniesienia współwłasności

Konflikty powstające na tle korzystania z nieruchomości wspólnej nie mogą uzasadniać zniesienia współwłasności. Zwłaszcza, gdy jest nią droga dojazdowa do posesji

Aktualizacja: 01.04.2015 14:41 Publikacja: 01.04.2015 13:40

Spór o dojazd nie uzasadnia zniesienia współwłasności

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki MZub Marian Zubrzycki

Tak wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Olsztynie z 3 marca 2015 r. (sygn. akt IX Ca 1023/14), który rozpatrywał wniosek Małgorzaty K. o zniesienie współwłasności niezabudowanej nieruchomości . Chciała, by sąd przyznał jej tę nieruchomość na wyłączną własność, ona zaś miałaby obowiązek spłacić drugą współwłaścicielkę, Wandę D., kwotą 1 tys. zł.

Małgorzata K. i Wanda D. były współwłaścicielkami wiejskiego gospodarstwa. W 2008 r. sąd podzielił gospodarstwo na dwie równe części i każda kobiet zyskała na wyłączną własność po dwie działki. Tylko wąski pas – dojazd do obu działek - pozostał wspólny. Na tym tle między paniami powstał konflikt . Małgorzata K. twierdziła, że utrzymanie współwłasności utrudnia jej korzystanie z należącego do niej budynku mieszkalnego oraz części stodoły, bo Wanda D. zabrania jej wchodzenia na wspólną nieruchomość i zastawia ją samochodami. Wanda D. twierdziła zaś, że sąsiadka mija się z prawdą, a jej wniosek jest nieuzasadniony z uwagi na rolę, jaką pełni sporny kawałek ziemi w zakresie komunikacji oraz jego niewielką powierzchnię.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Prawo karne
Ziobrowe prawo trzyma się mocno. Dlaczego resort Bodnara wstrzymuje zmiany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama