Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odmawiający im takiego prawa ze względu na brak interesu prawnego.
Skargę kasacyjną od wyroku WSA wniósł minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. W 2012 r. zawiesił on postępowanie w sprawie o stwierdzenie nieważności odmownej decyzji wydanej w 1950 r. na podstawie dekretu o gruntach warszawskich. Wezwał też kilkudziesięciu właścicieli mieszkań wykupionych z udziałem w użytkowaniu wieczystym gruntu do wystąpienia do sądu o stwierdzenie nabycia spadku.
– To świadome działania, żeby postępowania dekretowe nigdy się nie kończyły i nie trzeba było wypłacać odszkodowań – uważa radca prawny Aleksander Hetko, pełnomocnik spadkobierców właścicieli nieruchomości w centrum stolicy.
Spadkobiercy zaskarżyli postanowienie do WSA. Napisali, że prowadzenie sprawy z udziałem kilkuset osób, których sytuacja prawna w żaden sposób nie może się zmienić niezależnie od wyniku sprawy, jest absurdem i niegospodarnością. O uchylenie wspomnianego postanowienia zwróciła się do sądu również Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, użytkownik wieczysty gruntu należącego do Skarbu Państwa i właściciel budynku.
Rozpoznając sprawę jednoosobowo, w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym, WSA stwierdził nieważność postanowienia. Zdaniem sądu zawieszenie postępowania ze względu na nieustalenie następców prawnych właścicieli samodzielnych lokali i traktowanie ich jako uczestników postępowania dekretowego było całkowicie bezzasadne.