Rz: 28 sierpnia 2015 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące wycinki drzew i krzewów. Na czym polegają najważniejsze zmiany? Czy właściciel zalesionej działki będzie mógł samodzielnie zdecydować, które drzewa wyciąć? A inwestor przygotowujący teren pod zabudowę?
Wiktor Budzewski, adwokat w kancelarii MDDP Sobońska Olkiewicz i Wspólnicy. Specjalizuje się w prawie korporacyjnym i gospodarczym. Zajmuje się obsługą klientów z branży nieruchomości oraz rynku finansowego. Ukończył Akademię im. Leona Koźmińskiego oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie: Do najważniejszych zmian, jakie wprowadza nowelizacja, która weszła w życie 28 sierpnia 2015 r., w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, w zakresie wycinki drzew, możemy zaliczyć wprowadzenie pojęć takich jak „drzewo", „krzew", „wywrot", „złom", „żywotność drzewa lub krzewu" oraz zawężenie definicji pojęcia „tereny zieleni".
Istotną zmianą jest również zweryfikowanie wymogów formalnych wniosku o wydanie zezwolenia. W tym zakresie zniesiono m.in. obowiązek dołączenia do wniosku tytułu prawnego do władania nieruchomością, na której rosną drzewa lub krzewy, na rzecz oświadczenia o tym tytule prawnym, składanego pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
A zmiany dla spółdzielni i wspólnot?
Zniesiono obowiązek uzyskania zgody wszystkich właścicieli lokali na usunięcie drzew rosnących na terenie spółdzielni i wspólnoty mieszkaniowej. Spółdzielnia mieszkaniowa jest jednak zobowiązana do poinformowania członków, właścicieli lokali lub budynków niebędących członkami spółdzielni oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu. Trzeba w tym przypadku wyznaczyć co najmniej 30-dniowy termin na zgłaszanie uwag.