Jak przeprowadzać walne zgromadzenie w spółdzielniach mieszkaniowych

Zarząd zwołuje walne zgromadzenie przynajmniej raz w roku w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego. Kłopoty w interpretacji przepisów utrudniają jego organizację.

Publikacja: 11.05.2016 06:00

Sprawozdania powinny być dostępne już na etapie zawiadamiania o zebraniu spółdzielców

Sprawozdania powinny być dostępne już na etapie zawiadamiania o zebraniu spółdzielców

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Trwa sezon zgromadzeń w spółdzielniach mieszkaniowych. Pierwszy etap organizacji walnego zgromadzenia to poinformowanie członków spółdzielni o zebraniu. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej: u.o.s.m.) mówi, że o czasie, miejscu i porządku obrad walnego lub jego części zawiadamia się wszystkich członków na piśmie co najmniej 21 dni przed terminem jego posiedzenia lub jego pierwszej części. Ustawa nie precyzuje, jak rozumieć określenie „na piśmie". Czy zawiadomienie jest skuteczne w przypadku doręczenia zawiadomienia za potwierdzeniem odbioru albo wrzuceniem do skrzynki oddawczej lokalu w zasobach lub wywieszeniem zawiadomienia na tablicy ogłoszeń? Ustawodawca nie doprecyzował. Po zmianie u.o.s.m. w 2007 r. spółdzielnie wprowadzały do swoich statutów zapisy wskazujące na doręczenie zawiadomienia za potwierdzeniem odbioru lub listem poleconym. Później zmieniały regulacje, wskazując, że doręczenie jest skuteczne w przypadku wrzucenia zawiadomień do skrzynek oddawczych bez potwierdzenia. Obecnie linia orzecznicza wskazuje, że zawiadomienie jest skuteczne, jeżeli zostało dokonane zgodnie ze statutem.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama