Nasza firma jako pierwszy deweloper w kraju zaproponowała energooszczędne mieszkania z dopłatą do kredytu hipotecznego w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwszy w Polsce energooszczędny budynek wielorodzinny na liście NFOŚiGW to nasza krakowska inwestycja Borkowska B1 i B2. Budynki w tym projekcie zostały wyposażone m.in. w kotłownię gazową kondensacyjną.
W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań technologia kondensacji pozwala pozyskać dodatkowe ciepło z uwalnianych do atmosfery spalin, które jest ponownie wykorzystane do ogrzewania, co daje oszczędności rzędu 15-30 proc. Taka technologia cechuje się ponadto wysoką niezawodnością i bezpieczeństwem produkcji ciepła. Dodatkowo budynki w tej inwestycji zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zachować ciągłość izolacji termicznej i wykluczyć mostki cieplne. W projekcie został zastosowany również system rekuperacji, który pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz budynku.
Przekłada się to nie tylko niższe koszty utrzymania mieszkań, ale także na większy komfort użytkowania. Zimą rozwiązanie zapewnia odzysk ciepła, a latem odzysk chłodu, chroniąc mieszkanie przed nagrzewaniem. Energooszczędnością wyróżnia się także oddana do użytku krakowska inwestycja Halszki 28A. W budynku zastosowana została najnowsza technologia, charakterystyczna dla budownictwa energooszczędnego, w tym m.in. trzyszybowe okna i system rekuperacji, co łącznie zmniejsza koszty utrzymania mieszkania do 30 proc., a zużycie energii nawet do 40 kWh na metr kwadratowy.
Dzięki temu zminimalizowana została także emisja szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery. W energooszczędnym osiedlu domów jednorodzinnych w podkrakowskich Michałowicach brak mostków cieplnych, specjalne okna, pompa ciepła, rekuperacja oraz termoaktywna płyta sprawiają, że miesięczny koszt ogrzania metra kwadratowego wynosi zaledwie 2 zł. To przykład, który doskonale obrazuje, jakie realne oszczędności dają rozwiązania ekologiczne.
Wioletta Kleniewska, dyrektor marketingu i sprzedaży w Polnord:
Zastosowanie technologii energooszczędnych, poza ochroną środowiska naturalnego, przynosi mieszkańcom wymierne korzyści finansowe. Właściciele mieszkań mogą liczyć na niższe opłaty eksploatacyjne. Przykładowo stosowane w naszych inwestycjach sześciokomorowe okna oraz solidne ocieplenie ścian zewnętrznych warstwą styropianu elewacyjnego minimalizują straty ciepła i pozwalają ograniczyć zużycie energii. Mieszkania w osiedlu Ku Słońcu w Szczecinie dzięki zastosowaniu oszczędnych rozwiązań charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. Wszystkie media w budynkach są miejskie, mają indywidualne liczniki, a w przypadku ciepłej wody dodatkowe logotermy. Zapewnia to nie tylko możliwość rozliczania opłat na podstawie własnego zużycia wody, ale również eliminuje straty ciepła związane z obiegiem ciepłej wody.