Budowa na terenach pozbawionych miejscowych planów będzie trudniejsza. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce zmienić zasady wydawania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Chodzi o projekt nowelizacji niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego. Właśnie zakończyły się konsultacje społeczne. Jest to pilotaż kodeksu urbanistyczno-budowlanego, nad którym również pracuje resort infrastruktury. Ministerstwo postanowiło bowiem wdrażać postanowienia z kodeksu stopniowo, by przyzwyczaić do nich inwestorów.
Projekt przewiduje, że warunki zabudowy będą wydawane tylko na trzy lata, czyli na tyle, na ile obecnie wydaje się pozwolenie na budowę. Dziś są one bezterminowe. Inwestor może więc wyjąć je z szuflady nawet po 10 latach a następnie na ich podstawie ubiegać się o pozwolenie na budowę. Pod warunkiem oczywiście, że w międzyczasie nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Nowe przepisy przewidują również, że tylko właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości będzie mógł starać się o tę decyzję. Dziś może każdy. Zdarza się więc, że inwestor stara się o warunki zanim kupi nieruchomość, bo chce wiedzieć, czy ma szansę w tym miejscu zrealizować swoje przedsięwzięcie czy nie. Ponadto projekt doprecyzowuje zasady przenoszenia warunków zabudowy na rzecz innej osoby. Mianowicie cesja będzie możliwa tylko na użytkownika wieczystego lub właściciela nieruchomości. W ten sposób ministerstwo chce wyeliminować przypadki wydawania decyzji tylko dla zbadania potencjału inwestycyjnego działki.
Projekt wydłuża również z 9 do 18 miesięcy okres, na jaki zawiesza się wydanie warunków zabudowy, gdy rozpoczęto w gminie prace nad uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że po upływie tego okresu jeżeli miejscowy plan nie zostanie uchwalony, inwestor będzie miał szansę uzyskać warunki zabudowy.
Projekt przewiduje, że gminy będą mogły ustalać obszary zabudowy. Mają to być wytyczne do wydawania warunków zabudowy na danym terenie. Mogą np. stanowić, że na danym terenie dozwolone są tylko biurowce i nie można prowadzić zabudowy mieszanej. Nie wolno więc stawiać bloków. Wytyczne będą miały charakter prawa miejscowego.