Budująca w kilkunastu miastach firma w 2022 r. sprzedała (umowy deweloperskie i przedwstępne) nabywcom detalicznym 2783 mieszkania, o 0,9 proc. mniej niż rok wcześniej. Do tego doszły 664 lokale sprzedane na potrzeby PRS funduszowi ARES (jest właścicielem Murapolu). W sumie deweloper sprzedał w zeszłym roku 3447 mieszkań wobec 4,5 tys. rok wcześniej, kiedy wkład PRS był znacznie większy.
Stabilny wynik sprzedaży detalicznej na tle mocnego spadku całego rynku Murapol tłumaczy m.in. rodzajem oferty: to kompaktowe, przystępne cenowo mieszkania w najszerszym segmencie rynku, przystępnym cenowo, a także obecnością w 15 miastach i pionowo zintegrowanym modelem biznesowym.
- Załamanie się rynku kredytów hipotecznych oraz inne wydarzenia makroekonomiczne i geopolityczne w najmniejszym stopniu dotknęły Murapol. Obrana strategia produktowa i biznesowa dała owoce w formie powtórzenia wyniku operacyjnego sprzedaży naszych mieszkań klientom detalicznym z jakże korzystniejszego, jeśli chodzi o warunki rynkowe, 2021 r. – powiedział Nikodem Iskra, prezes Murapolu. - Głównymi filarami naszego sukcesu w tak wymagającym czasie jest 22-letnie doświadczenie i trafnie obrane cele długoterminowe. Budujemy obecnie ponad 6,2 tys. lokali w ok 60 budynkach na terenie 10 polskich miast. W minionym roku do oferty wprowadziliśmy ponad 2,6 tys. mieszkań. Niezmiennie też jesteśmy aktywni, jeśli chodzi o zakupy gruntów, tak aby zabezpieczać potencjał na przyszłość. W rozpoczynającym się roku planujemy oddać do dyspozycji klientów kolejne mieszkania zarówno w nowych projektach, jak i kolejnych etapach już realizowanych przedsięwzięć. – zaznaczył.
W 2023 r. deweloper przekazał klucze do 3341 mieszkań, w tym 688 w ramach PRS. Murapol ma w bank ziemi pozwalający na budowę 19,3 tys. lokali, w tym 2,3 tys. na potrzeby PRS.