Matexi Polska szuka kupca instytucjonalnego na liczący 120 mieszkań projekt przy ul. Okrzei w Warszawie - trwają już rozmowy z zainteresowanymi. Jeśli się powiodą, budowa powinna ruszyć najpóźniej w I kwartale przyszłego roku.

- Decyzja o sprzedaży inwestycji w formule PRS podyktowana jest rosnącą atrakcyjnością rynku najmu instytucjonalnego - skomentowała Katarzyna Rytel-Navarro menedżerka ds. zakupów i rozwoju w Matexi Polska. - Trend związany z rozwojem tego segmentu widoczny jest w całej Europie i coraz bardziej wyraźny w Polsce. Negatywne skutki oddziaływania różnorodnych czynników gospodarczych powodują odpływ klientów detalicznych z rynku – wysoki poziom inflacji, kolejne podwyżki stóp procentowych ograniczające zdolność kredytową nabywców to powody spowolnienia koniunktury na rynku mieszkaniowym w Polsce. Oznacza to, że w najbliższych kilku latach rynek nieruchomości w naszym kraju może zacząć upodabniać się do rynków zachodnich z dominującą rolą najmu. Już teraz mieszkania w formule najmu instytucjonalnego cieszą się dużą popularnością klientów, średni poziom wynajmu wynosi aż 99 proc. – dodała.

Matexi ma już na koncie dwie transakcje na rynku PRS w ostatnich latach. Firma sprzedała projekt Apartamenty Pereca (inna nazwa Pereca 11) funduszowi Bouwfonds (obecnie Catella) i projekt Puławska 186 funduszowi Aurec Capital.

Pereca 11 właśnie został kupiony przez nowego inwestora – to pierwsza w Polsce transakcja sprzedaży w pełni wynajętej, przynoszącego przychód z czynszów nieruchomości mieszkaniowej.