Ekologiczny beton, drewno i miękki transport

Osiedla muszą być przyjazne dla planety. Zaawansowane zielone technologie zaczyna stosować coraz więcej firm deweloperskich. To przyszłość rynku mieszkaniowego.aneta gawrońska

Publikacja: 12.04.2022 21:00

Aparté Mokotów – osiedle w Warszawie firmy Bouygues Immobilier Polska – powstanie z ponad 6,5 tys. m

Aparté Mokotów – osiedle w Warszawie firmy Bouygues Immobilier Polska – powstanie z ponad 6,5 tys. mkw. betonu ECOPact. Ślad węglowy konstrukcji zostanie zredukowany o 31 proc.

Foto: mat. pras.

Ekoosiedle o zmniejszonym śladzie węglowym na warszawskim Mokotowie buduje Bouygues Immobilier Polska. Aparté Mokotów powstanie z ponad 6,5 tys. mkw. niskoemisyjnego betonu. Ślad węglowy konstrukcji budynku zostanie zredukowany o 31 proc., czyli o ponad 533 tys. kilogramów CO2 – podaje deweloper. Firma zamontuje panele fotowoltaiczne i system retencji wody deszczowej. Pojawią się budki dla ptaków i domki dla owadów pożytecznych.

Pierre-Vincent Pasquet, dyrektor generalny Bouygues Immobilier Polska, podkreśla, że firma cały czas poszukuje innowacyjnych, przyjaznych środowisku rozwiązań. – Jednym z nich jest właśnie niskoemisyjny beton ECOPact, który emituje do 50 proc. mniej CO2 niż standardowy beton towarowy – tłumaczy.

Pierre-Vincent Pasquet jest pewien, że ekologiczne osiedla to przyszłość budownictwa mieszkaniowego w Polsce i na świecie. – Widać to na przykładzie budynków naszej spółki matki we Francji. Celem całego Bouygues Immobilier jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 32 proc. do 2030 r. w porównaniu z 2020 r. – poprzez inwestycje o zmniejszonym śladzie węglowym i większy nacisk na tzw. miękki transport (wykorzystanie siły mięśni) – tłumaczy dyrektor. – We Francji powstają osiedla wkomponowane w zieleń, przy budynkach sadzone są całe parki – opowiada.

Zdaniem dyrektora w niedalekiej przyszłości całe inwestycje będą powstawać z naturalnych materiałów, jak drewno, a na osiedlach będą budowane ścieżki rowerowe, miniserwisy i parkingi dla rowerów. Ze względu na zaawansowane rozwiązania technologiczne mieszkania na ekologicznych osiedlach są nieco droższe. Jak jednak podkreśla Pierre-Vincent Pasquet, będziemy płacić niższe rachunki za energię.

Nowoczesne technologie i rozwiązania, które przekładają się na niskoemisyjność i energooszczędność budynków, od lat stosuje Grupa Skanska. Jej celem klimatycznym jest redukcja emisji gazów cieplarnianych o 50 proc. do 2030 r. (względem 2020 r.) i osiągnięcie zerowej emisyjności netto do 2045 r.

Izabela Kucharska, menedżer ds. rozwoju produktu w spółce mieszkaniowej Skanska, podkreśla, że przyszłością są budynki i osiedla, które będą niskoemisyjne w całym cyklu życia.– Przy tworzeniu nowoczesnych budynków mieszkalnych najważniejsze będą rozwiązania, które obniżą zużycie energii, a nawet więcej – pozwolą ją nie tylko pobierać, ale i produkować – ocenia Izabela Kucharska.

Dodaje, że te kosztowne rozwiązania zaczynają zyskiwać na popularności. Jej zdaniem nawet niewielkie firmy deweloperskie w perspektywie kilku lat zaczną w większym stopniu wykorzystywać zaawansowane zielone technologie. – Takich rozwiązań oczekują klienci, którym zależy na życiu w zgodzie z naturą – podkreśla. Na warszawskim osiedlu spółki Skanska Holm House pojawiły się panele fotowoltaiczne. Będą też zamontowane w Solen Kabaty i innych inwestycjach.

Zdaniem Izabeli Kucharskiej w budynkach mieszkalnych będą też stosowane rozwiązania kojarzone dotąd głównie z budynkami komercyjnymi. – To m.in. systemy rekuperacji, które umożliwiają odzyskiwanie energii cieplnej z wentylacji, pompy ciepła, tzw. szara woda z odzyskiem energii ze ścieków – wskazuje. – To technologie, które planujemy implementować w nowo powstających budynkach.

Spółka Robyg na większości osiedli montuje inteligentne rozwiązania technologiczne, które pozwalają na zdalne sterowanie oświetleniem, multimediami i bezpieczeństwem za pomocą urządzeń mobilnych. Klient bez żadnych dodatkowych kosztów może monitorować temperaturę w mieszkaniu, sprawdzać, czy drzwi są zamknięte. Dostaje też powiadomienia np. o wycieku wody.

– Zielone tereny na osiedlach projektujemy tak, aby ograniczyć oddziaływanie promieniowania słonecznego, nie dopuścić do przegrzania środowiska i wprowadzić retencję wody przez system korzeniowy i liście, czyli powierzchnię biologicznie czynną – mówi Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Robyg (odpowiedzialna za Warszawę i Wrocław). Firma tworzy też deszczowe ogrody. – Na elewacjach budynków montujemy instalacje pochłaniające dwutlenek węgla, obniżając koszty użytkowania – opowiada dyr. Chojecka. Robyg tworzy też łąki kwietne, parki, oczka i mgiełki wodne, fontanny, zielone ściany i dachy. Na osiedlach są też ławki solarne, budki dla ptaków, domki dla owadów. – Nowością są ekologiczne farby elewacyjne, pochłaniające zanieczyszczenia. Jedna ze ścian przyjmie postać artystycznego muralu. Takie nowatorskie elementy wykorzystuje inwestycja Royal Residence w Warszawie – wskazuje Joanna Chojecka.

Agnieszka Mikulska, ekspertka rynku mieszkaniowego w CBRE, komentuje, że ekobudowanie to przyszłość rynku mieszkaniowego.

– Rozwiązania ekologiczne są i będą wprowadzane kolejnymi regulacjami i w Polsce, i w Unii Europejskiej, w tym w ramach Europejskiego Zielonego Ładu – mówi. – Rośnie też świadomość konsumentów, którzy na co dzień coraz częściej stosują ekologiczne rozwiązania w wielu dziedzinach. Doceniają możliwość zamieszkania w przyjaznych dla nich samych i dla środowiska budynkach, zwłaszcza gdy wiąże się to z oszczędnościami – dodaje. Ekspertka zaznacza, że koszty budowy ekoosiedli są zwykle wyższe. – Ale ich użytkowanie jest znacznie tańsze – mówi, – Zwrot wydatków na ekorozwiązania szacowano na kilkanaście lat. Ze względu na wzrost kosztów energii może się okazać, że wystarczy zaledwie kilka - zaznacza ekspertka.

I dodaje, że wyższe koszty budowy nie przekładają się jeden do jednego na ostateczne ceny mieszkań. – Ceny są uzależnione także od innych czynników – lokalizacji, atrakcyjności projektu architektonicznego. Budownictwo eko jest kierowane przede wszystkim do klientów poszukujących mieszkań o podwyższonym standardzie i apartamentów. Tacy klienci są skłonni zapłacić za mieszkania więcej na poczet przyszłych oszczędności. Mają też satysfakcję z działań proekologicznych - mówi Agnieszka Mikulska.

Czytaj więcej

Warszawska Hala Koszyki ciągle gra w zielone
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Rynek nieruchomości
W mieszkaniówce przedwiośnie