Z doświadczeń Komisji Ekspertów ds. Osób z Niepełnosprawnościami, działającej przy rzeczniku praw obywatelskich, a także ze skarg indywidualnych kierowanych do rzecznika wynika, że prawa osób z niepełnosprawnościami nie są w Polsce wystarczająco chronione.
Polska znajduje się obecnie na etapie programowania funduszy UE na lata 2014 - 2020. Unia Europejska jest stroną Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Odpowiednie akty prawa unijnego nakładają na państwa członkowskie obowiązek uwzględniania przy programowaniu funduszy UE ich praw.
Rzecznik zdaję sobie sprawę, że organy zajmujące się programowaniem i systemem wdrażania środków UE stoją przed trudnym zadaniem określenia celów, na które Polska przeznaczy pieniądze z unijnych funduszy, mających istotne znaczenie dla wspomagania przemian strukturalnych w naszym państwie. Niemniej jednak - zdaniem rzecznika - istnieje potrzeba włączenia tematyki osób z niepełnosprawnościami w proces planowania funduszy unijnych.
- Za szczególnie istotne należy uznać dwa obszary kluczowe dla polepszenia integracji społecznej osób niepełnosprawnych: poprawę ich sytuacji na rynku pracy oraz w zakresie edukacji - podkreślił rzecznik.
Tego samego zadnia są organizacje pozarządowe zaangażowane w działania na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji i realizacji zasady równego traktowania niepełnosprawnych w Polsce, które pragną aktywnie włączyć się w prace nad programowaniem funduszy UE w nowym okresie.