W ministerstwie pracy trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehablitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu niepełnosprawnych. – Na razie nie chcemy go rozpowszechniać.
Projekt trener pracy, finansowany ze środków unijnych to sposób na przetestowanie planowanych rozwiązań – poinformowała na wczorajszej konferencji zorganizowanej przez PFRON Alina Wojtowicz-Pomierna z Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Jesienią ma zostać przeprowadzona rekrutacja 72 trenerów w pięciu województwach. Trener pracy oceni predyspozycje osoby niepełnosprawnej, pokieruje jej przeszkoleniem i pomoże jej znaleźć zatrudnienie. Będzie jej towarzyszył w pierwszych dniach u nowego pracodawcy i wspierał aż do uzyskania samodzielności.
Podpowie pracodawcy, jak pokonywać ewentualne trudności. Może pomóc w załatwieniu formalności związanych z zatrudnieniem i przeszkolić współ- pracowników z systemu komunikacji, którym posługuje się nowo przyjęty. – Już teraz trenerzy pomagają niepełnosprawnym w znalezieniu i utrzymaniu pracy.
Osoby, które chcą skorzystać z ich pomocy, powinny się zgłosić do organizacji pozarządowych – poradziła Monika Zakrzewska z Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych. Docelowo usługa zatrudnienia wspomaganego ma być świadczona przez organizacje pozarządowe, które zawarły z powiatem umowę. Ma być przeznaczona dla wszystkich osób z orzeczoną niepełnosprawnością, które potrzebują wsparcia.