Ustanawianie pełnomocnika dla osoby intelektualnie niepełnosprawnej czy niedołężnej w Sejmie

Oddala się możliwość ustanawiania pełnomocnika dla osoby intelektualnie niepełnosprawnej czy niedołężnej. Posłowie PiS krytykują projekt Kukiz'15.

Publikacja: 22.09.2016 07:21

Ustanawianie pełnomocnika dla osoby intelektualnie niepełnosprawnej czy niedołężnej w Sejmie

Foto: www.sxc.hu

W środę Sejm zajął się projektem noweli kodeksów: cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz postępowania cywilnego. Formalnie autorem projektu jest Klub Kukiz'15, ale jak powiedziała poseł Agnieszka Ścigaj, stoją za nim środowiska osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Występujący posłowie, a także Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości, mówili, że zmiany przepisów są wskazane, gdyż dotychczasowe są niedostateczne. Projekt jednak nie znalazł wystarczającego poparcia, zwłaszcza wśród posłów PiS. Nie ma więc szans na uchwalenie w zaproponowanej wersji. Zgodnie z projektem dla dorosłej osoby niepełnosprawnej intelektualnie sąd mógłby ustanowić opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta nie ma wystarczającego rozeznania co do czynności prawnych w niektórych sprawach, a niepełnosprawność jej została potwierdzona w orzeczeniu. Z wnioskiem mógłby wystąpić sam zainteresowany, jego krewny w linii prostej lub rodzeństwa, choć o małżonku zapomniano.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Sądy i trybunały
Coraz więcej wakatów w Trybunale Konstytucyjnym. Prawnicy mówią, co trzeba zrobić
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Zawody prawnicze
Rząd zmieni przepisy o zawodach adwokata i radcy. Projekt po wakacjach
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama