Takie zmiany przewiduje przygotowana w Ministerstwie Zdrowia nowela [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5BCEFC5E4988931B544F54E55C21C219?id=184428]ustawy o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych[/link].
Okazuje się bowiem, że te przepisy (weszły w życie 1 stycznia 2007 r.) gorzej traktują osoby, które nie wchodząc w skład formacji wojskowych, zmilitaryzowanych służb państwowych lub formacji zbrojnych ruchu oporu, doznały utraty wzroku powodującego całkowitą niezdolność do pracy w wyniku działań wojennych w okresie wojny 1939 – 1945 na terytorium Rzeczypospolitej i eksplozji niewypałów pozostałych po II wojnie światowej.
Dlatego projekt, którym zajmował się wczoraj Komitet Stały Rady Ministrów, zakłada rozszerzenie uprawnień tych osób w zakresie dostępu do bezpłatnych leków, wyrobów medycznych będących przedmiotami ortopedycznymi i środków pomocniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium RP oraz leków sprowadzonych z zagranicy w warunkach tzw. importu docelowego.
Obok przysługującego im obecnie bezpłatnego dostępu do leków znajdujących się w wykazach leków podstawowych i uzupełniających [b]po zmianach zyskają oni także uprawnienie do otrzymywania bezpłatnie leków oznaczonych symbolami „Rp” lub „Rpz”[/b], dopuszczonych do obrotu na terytorium kraju oraz leków sprowadzanych z zagranicy za zgodą prezesa NFZ. Najpierw zmiany musi jednak zaakceptować rząd, a później parlament.