Trybunał: Niepełnosprawny kierowca z przywilejem na drodze

O ograniczeniach korzystania ?z przywilejów na drodze ?nie może decydować ?rozporządzenie.

Publikacja: 05.11.2014 07:45

karty parkingowe są wydawane na czas określony, na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, a

karty parkingowe są wydawane na czas określony, na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności, ale nie dłużej niż na 5 lat.

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Najpóźniej do 30 czerwca 2015 r. minister infrastruktury ma poprawić przepisy ograniczające uprawnienia niepełnosprawnych kierowców do niestosowania się do niektórych znaków drogowych. Trybunał Konstytucyjny uznał obecne przepisy za niezgodne z konstytucją.

– Organ władzy wykonawczej nie uzyskał od ustawodawcy kompetencji do zezwolenia w rozporządzeniu na umieszczanie na drogach pod niektórymi znakami drogowymi tabliczki z napisem „Dotyczy także osób niepełnosprawnych" – argumentował TK.

Uregulowanie w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 7 ust. 3 prawa o ruchu drogowym, w jakim zakresie osoby niepełnosprawne mogą nie stosować się do niektórych znaków, nastąpiło zatem bez umocowania ustawowego. O jakie znaki chodzi? B-1 (zakaz ruchu w obu kierunkach), B-3 (zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych), B-3a (zakaz wjazdu autobusów), B-4 (zakaz wjazdu motocykli), B-10 (zakaz wjazdu rowerów), B-35 (zakaz postoju), B-37 (zakaz postoju w dni nieparzyste), B-38 (zakaz postoju w dni parzyste) i B-39 (strefa ograniczonego postoju).

Sprawa trafiła do TK wskutek skarg kierowanych do rzecznika praw obywatelskich. Niepełnosprawni twierdzą, że ograniczenie ich uprawnień to dla nich często poważny problem.

Chodzi o to, że uprawnienie wynika z art. 8 ust. 1 kodeksu drogowego. Przepis dotyczy nie tylko osób niepełnosprawnych o ograniczonej sprawności ruchowej, ale także przewożących taką osobę oraz pracowników pomagających niepełnosprawnym. Wydane na podstawie k.d. rozporządzenie określa katalog znaków, do których nie muszą się stosować, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności.

W zaskarżonym załączniku do rozporządzenia znalazł się zapis, że przyznane uprawnienie może zostać ograniczone, jeżeli warunki lokalne uzasadniają objęcie zakazami wynikającymi z tych znaków również uprawnionych osób niepełnosprawnych o ograniczonej sprawności ruchowej. W takiej sytuacji pod znakami pojawia się tabliczka z informacją, że zakaz dotyczy także osób niepełnosprawnych.

–Zaskarżone przepisy stwarzają możliwość wprowadzenia organizacji ruchu, która faktycznie znosi uprawnienie do niestosowania się przez posiadaczy kart parkingowych do niektórych znaków zakazu – przekonywał TK rzecznik praw obywatelskich i pytał, czy minister infrastruktury mógł uzupełnić i zmodyfikować w drodze rozporządzenia przepisy ustawowe. Trybunał nie miał wątpliwości, że rozporządzenie wydano z naruszeniem prawa.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku