Stare karty parkingowe dla niepełnosprawnych jeszcze ważne

Do 30 czerwca 2015 r. został przedłużony termin ważności kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Nowela kodeksu drogowego wchodzi w życie w najbliższą sobotę.

Publikacja: 27.11.2014 18:28

Stare karty parkingowe dla niepełnosprawnych jeszcze ważne

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

Tak się musiało stać, ponieważ wprawdzie zmieniły się przepisy, ale urzędy nie są gotowe do wydawania kart na nowych wzorach. Powód? Brakuje formularzy. W efekcie niepełnosprawni, choć mają prawo korzystać z przywilejów, m.in. parkowania w pobliżu instytucji, nie mogą z niego korzystać.

Według dotychczasowych przepisów, karty straciłyby ważność już 30 listopada. Po zmianach będą ważne przez czas, na jaki zostały wydane, jednak nie dłużej niż do 30 czerwca 2015 r. To efekt działania i interwencji wielu organizacji społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami karty nie będą już bowiem przysługiwać osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności, lecz jedynie z umiarkowanym i znacznym.

Nie muszą się martwić osoby znajdujące się w grupie przypadków okulistycznych (obecny ich dokument jest oznaczony kodem 04-O), neurologicznych (kod 10-N) i te z problemami układu ruchu (kod 05-R), bo otrzymają nową kartę automatycznie na podstawie wystawionego wcześniej orzeczenia.

Inne osoby prawdopodobnie nie unikną składania wniosku, zbierania dokumentacji lekarskiej i ponownego stawienia się na komisji. Dokument nie będzie już wydawany bezterminowo, lecz na czas nie dłuższy niż pięć lat.

Powstanie również centralna ewidencja kart parkingowych, w której znajdzie się informacja o numerze PESEL posiadacza karty. Jeśli utraci ona ważność, zostanie zwrócona staroście. Gdy jej posiadacz umrze, będzie usunięta z ewidencji. Służby (straż miejska) nie będą miały żadnego problemu ze zweryfikowaniem ważności karty. Za pozostawienie auta na miejscu dla niepełnosprawnych można otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Za nieuprawnione korzystanie z kart grozić będzie kara grzywny w wysokości nawet 2 tys. zł.

Według Ministerstwa Infrastruktury obecnie w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. kart parkingowych. Ministerstwo Pracy oceniało, że jest ich od 900 tys. do 1,2 mln. Wiele z nich było używanych w sposób nieuprawniony – często były podrabiane, korzystano z kart osób, które już zmarły, lub wystawionych na członków rodzin mieszkających w innym rejonie kraju.

Według szacunków autorów ustawy po nowelizacji w obiegu pozostanie 200–300 tys. kart.

podstawa prawna: ustawa z 10 października 2014 r., DzU z 14 listopada 2014 r., poz. 1589

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
ZUS
Obniżki składki zdrowotnej na razie nie będzie. Niektóre firmy zapłacą więcej
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku