Sfinksy i oliwa

Tuzin posągów sfinksa - lwa z ludzką głową - odkryli egipscy badacze w miejscowości Karnak koło Luksoru nad Nilem.

Aktualizacja: 15.11.2010 12:12 Publikacja: 15.11.2010 11:56

Jeden z 12 odnalezionych sfinksów

Jeden z 12 odnalezionych sfinksów

Foto: AFP

Było to starożytne centrum ceremonialne z wieloma świątyniami. O odkryciu poinformowała Najwyższa Rada Starożytności przy egipskim Ministerstwie Kultury.

Odkrycie jest niezwykłe, pojedyncze starożytne posągi odkrywane są stosunkowo często, ale taka ilość zaskoczyła archeologów. Posągi pochodzą z czasów panowania faraona Nektanebo I z lat 380 - 360 p.n.e.

Nektanebo I, a potem Nektanebo II (360 - 342) byli ostatnimi władcami starożytnego niepodległego Egiptu. Po nich krajem zawładnęli najpierw Persowie, potem Grecy (armia Aleksandra Macedońskiego) i wreszcie Rzymianie. Ze źródeł pisanych wiadomo, że chcąc utrzymać prestiż swoich rządów i jedność państwa, Nektanebo I prowadził intensywną polityką religijną i budowlaną. Najnowsze odkrycie w pełni to potwierdza to.

Posągi zostały odkryte wzdłuż antycznej drogi długości 600 m., odchodzącej od Nilu. Nazywano ją drogą Nektanebo I. Dochodziła ona do słynnej Alei Sfinksów, łączącej świątynie Luksoru i Karnaku. Aleja Sfinksów ma 2,7 km. długości i 76 m szerokości. Wzdłuż niej w czasach faraonów rozmieszczone były setki posągów.

W ciągu ostatnich trzech lat Aleja Sfinksów była restaurowana. Właśnie podczas tych prac konserwatorskich i wykopaliskowych odkryto posągi sfinksów przy drodze Nektanebo I.

Jednak badacze są nie mniej zadowoleni z odkopania starożytnej tłoczni oliwy i glinianych amfor służących do jej przechowywania. Tłocznia jest młodsza od posągów sfinksa o około trzy stulecia, pochodzi z czasów rzymskich.

Materiał Partnera
Czy jest pan/pani za…? Oto, jak sposób zadawania pytań wpływa na odpowiedzi
Materiał Partnera
Wzór na sprawiedliwość. Jak matematyka może usprawnić budżet obywatelski?
Nauka
Naukowcy zaobserwowali „piractwo lodowe” na Antarktydzie. Zachodzi szybciej, niż sądzono
Nauka
Przełomowe odkrycie naukowców dotyczące szpaków. Podważa wcześniejsze twierdzenia
Materiał Promocyjny
Budujemy cyfrową tarczę bezpieczeństwa surowcowego